Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jak szewczyk smoka pokonał

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 30 września 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Jak szewczyk smoka pokonał"
Anna Chachulska
ilustr. Piotr Socha
Zamek Królewski na Wawelu, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dwa lata temu Zamek Królewski na Wawelu (pod patronatem krakowskiego ASP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) zorganizował ogólnopolski konkurs dla artystów plastyków, grafików i studentów szkół artystycznych na najlepsze ilustracje osnute wokół legend wawelskich. W jury pod przewodnictwem Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora, rzeźbiarza i malarza zasiedli m.in. Jan Ostrowski (profesor, historyk sztuki dyrektor Zamku), Dariusz Wasina (profesora krakowskiej ASP) i ceniona polska graficzka i krytyczka sztuki, Joanna Olech.

"Jak szewczyk smoka pokonał" z ilustracjami Piotra Sochy, które Wydawnictwo Zamku Królewskiego na Wawelu opublikowało wraz z "Alchemiczną Komnatą" i "Legendą o głowie wawelskiej" otrzymał pierwszą nagrodę, i rzeczywiście trudno nie zgodzić się z tym werdyktem (a także nagrodami dla Pawła Pawlaka i Marianny Sztymy). Socha, którego wyjątkowo rozpoznawalna kreska zdobiła m.in. "Politykę", "Przekrój" i "Wysokie Obcasy", wypracował swój styl. Jego nierozłączną częścią jest operowanie kontrastem, karykaturą, absurdem i pomysłem, nie sposób posądzić ilustratora o banał. Tym wszystkim tchną wspaniałe ilustracje ostatnio wydanego "Potwora" (Dwie Siostry, Tatrzański Park Narodowy 2012) i nagrodzonego pierwszą nagrodą "Jak szewczyk smoka pokonał", z ogromnym, ziejącym ogniem bohaterem przypominającym zresztą (w sposobie obrazowania) potwora z opowiadania Grzegorza Kasdepke. Obszerne, kolorowe ilustracje (w formacie 30x30), które nie są w wstanie pomieścić zielonego bohatera (i na rozkładówce widzi się: to ogromną paszczę, to ogon, to znów zwalisty brzuch, na którego tle pozostała część krajobrazu – rycerze, drzewa, zamek – nieomal giną) muszą wywoływać emocje u dzieci.

O ile trudno będzie dzieciom i rodzicom nie wodzić wzrokiem po nieodparcie błyskotliwym opracowaniu graficznym historii, o tyle bardzo łatwo przyjdzie im (po powrocie do "Szewczyka") zaniechanie czytania tekstu dołączonego do obrazkowego laureata konkursu. "Przewietrzenie" formuły, unowocześnienie, zwrócenie się wprost do czytelnika ("Witajcie! To ja smok!"), i zreinterpretowanie wątku o Szewczyku może oczywiście cieszyć czytelnika odwagą i pomysłowością (choć raczej umiarkowaną), ale w zderzeniu z językiem z rozmyślnie odwróconą składnią (silącym się jednocześnie na aktualność) nijakim i nużącym, nie pozostawia w czytającym niczego poza wzruszeniem ramion.

"Jak szewczyk smoka pokonał" jest przykładem tego, jak język polskiej ilustracji – ewoluujący od pewnego czasu pod wpływem wielu impulsów – przerasta czasem obrazowaną opowieść, której język wypada w tym zderzeniu, najoględniej mówiąc, blado.

Paweł Jasnowski - judaista, krytyk, eseista, w Instytucie Judaistyki UJ przygotowuje rozprawę doktorską o akulturacji krakowskiej społeczności żydowskiej. Jako krytyk zajmuje się m.in. twórczością Georges’a Pereca. Publikuje regularnie w TWÓRCZOŚCI, NOWYCH KSIĄŻKACH i RYMSIE. Recenzje i szkice ogłaszał m.in. w ZNAKU, CWISZN i CHIMERZE. Mieszka i pracuje w Krakowie.

link

Książka do nabycia w Księgarni PWN w Poznaniu (Mielżyńskiego 27/29). Zapraszamy.

dodał: AI, Piątek, 23 listopada 2012 14:05

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Arctic