Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Drzewo spełniające życzenia. Opowieści mamy i córki

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 marca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Drzewo spełniające życzenia. Opowieści mamy i córki"
Julita Grodek, Sonia Anna Grodek
ilustr. Halina Siemaszko
projekt graf. Lidia Dańko
Wydawnictwo Alegoria, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wprawdzie Boże Narodzenie już było, (albo dopiero będzie, zależy z której strony na to spojrzeć), ale nie zaszkodzi zatrzymać się na dłuższą chwilę pod drzewem spełniającym życzenia. Tosia z mamą przygotowują się do świąt, a między lepieniem pierogów, krojeniem warzyw i pieczeniem ciast opowiadają sobie bajki i dużo rozmawiają. O tym, co im się w mijającym roku przydarzyło, o tym, co w życiu ważne i czym nie warto się przejmować, wspominają też dawniejsze dzieje. Chociaż ich opowieści brzmią znajomo, nie do końca są to tradycyjne bajki. W każdej z nich, oprócz znanych motywów, pojawiają się osobiste treści przefiltrowane przez doświadczenia obu pań. W ich opowieściach spotkamy między innymi syrenkę, Żar-Ptaka, kowala i mówiącego kota oraz oczywiście tytułowe drzewo.

Spotkanie matki i córki przypomina dawny zwyczaj, kiedy to kobiety spotykały się w jednej izbie przy darciu pierza i w radosnych nastrojach plotkowały, snuły różne historie albo śpiewały. Autorkom udało się wyczarować rodzinny, ciepły nastrój. Przygotowaniom do wigilijnej kolacji towarzyszy magia świąt, radość i po prostu miłość. Rozmowy i baśniowe historie są pretekstem do opowiedzenia o własnych doświadczeniach, nie zawsze miłych, szukania sensu w tym, co nam się przydarza, czy po prostu życiowych mądrości. Matka i córka nadały swoim zwierzeniom formę baśni, zawierając w nich uniwersalny przekaz i stare jak świat prawdy. W każdej bajce skrywa się morał, dobro walczy ze złem, mądrość wygrywa z głupotą. Mnie najbardziej spodobała się baśń o dwóch braciach i cennym księgozbiorze.

Książka żeńskiego duetu jest skierowana  do dzieci w wieku od 7 do10 lat, ale sięgną po nią nie tylko młodsi czytelnicy. To ciekawie i w mądry sposób ukazana bliska więź mamy i córki, taka bardziej siostrzano-przyjacielska, choć obie nie zapominają o miejscu i roli, jaką jedna pełni w życiu drugiej. „Drzewo…” niekoniecznie trzeba czytać tylko i wyłącznie w ten jeden, jedyny świąteczny wieczór, choć wtedy tekst z pewnością nabierze niepowtarzalnego, magicznego uroku. A może książka zachęci mamy i córki (albo ojców i synów) do tworzenia własnych opowieści? Bo przecież na poważne i te mniej ważkie rozmowy nie ma nieodpowiedniej chwili…

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną