Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dziewczyny, chłopaki i skarb

Autorzy: , dodano Piątek, 16 listopada 2012 | kategoria: Książki dla młodzieży

"Dziewczyny, chłopaki i skarb"
Ewa Zienkiewicz
Wydawnictwo Łośgraf, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kaja Sweter jest wrażliwą szesnastolatką, której młodość i dojrzewanie przypadły na lata 70. Jako narratorka wprowadza czytelnika w rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat i małomiasteczkowy klimat Bukowca. Nastolatka jest raczej introwertyczna, choć nie stroni od spotkań z przyjaciółmi. Woli obserwować świat z boku. Ówczesna młodzież miała podobne problemy co jej współcześni równolatkowie: brak chłopaka, platoniczna miłość, kłótnie z rodzicami i brak zrozumienia. Ważne było życie towarzyskie, muzyka i ulubione zespoły. Kaja jest błyskotliwa, wrażliwa a przy tym ma świetny zmysł obserwacji. Często przemawia do wyimaginowanego audytorium albo w myślach toczy dysputy. Bohaterka sprawia wrażenie sympatycznej, jest jak dziewczyna z sąsiedztwa.

Ewa Zienkiewicz, autorka powieści, zachęca czytelników do przechowywania notatek z własnych przemyśleń, które spisywało się dawno temu, w młodości. I tu się zgadzam z autorką – nigdy nie wiadomo, kiedy takie zapiski mogą się przydać. W przyszłości możemy się z nich pośmiać, powspominać, a mogą też stać się kanwą książki. Zapewne nie inaczej postąpiła Ewa Zienkiewicz, pisząc "Dziewczyny, chłopaki i skarb". Jednak co jest fikcją, a co ma swój pierwowzór w rzeczywistości, pozostaje tajemnicą.

Pomysł na fabułę opartą o własne wspomnienia z czasów szkolnych jest interesujący i ma potencjał, jednak nie do końca wykorzystany. Według zapowiedzi wydawcy w książce są m. in. dowcipne dialogi, pełna zwrotów akcja, niezwykłe perypetie nastolatków związane z poszukiwaniem skarbu niekonwencjonalnymi metodami... Tymczasem przygody i skrzące się dowcipem dialogi nikną w gąszczu rozważań Kai, a poszukiwanie skarbu wydaje się być ledwie epizodem. Przez ciągłe rozmyślania i dysputy bohaterki wyczekiwane zwroty akcji nie następują, a sama akcja toczy się opieszale, dlatego też nie sądzę, by powieść można było zaliczyć do przygodowych.

Opisana przez autorkę historia może znużyć czytelników spodziewających się nietuzinkowej rozrywki i wciągającej akcji. Po książkę sięgną raczej czytelniczki szukające odpowiedzi na nurtujące je egzystencjalne pytania. Najbardziej rażące niedopatrzenie, przez które w miarę czytania wzrasta poziom irytacji, to niechlujna korekta książki. Liczne błędy w pisowni i częste literówki utrudniają skupienie się na tekście.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook