Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nowe przygody grzecznego psa

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 marca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Nowe przygody grzecznego psa"
Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
ilustr. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W "Nowych przygodach grzecznego psa" Winter, szary alaskan malamut, z białymi "okularkami" wokół oczu, nie jest już szczeniakiem, ale nadal przejawia łobuzerski temperament. Jest zdecydowanie większym psem, niektórzy nawet uważają go za słonia, więc i szkody czyni zdecydowanie więcej. Na szczęście stadko Wintera przenosi się z ciasnego bloku do pięknie usytuowanego domku na przedmieściach, więc nasz brytan ma możliwość spożytkowania części swojej energii… na przekopywaniu ogrodu.

Z kolejnego tomu przygód Wintera dowiadujemy się więcej o zrzędliwym Henryku, rezolutnej Hance i o ich dzieciach – Alku oraz Julii. Poznajemy także wyszczekanego Rudego, dumną jak paw pudlicę Lolę, zgubę białą kotkę, radosnego Tazo oraz piękną Błękitnoooką, a także pozostałą czworonożną oraz skrzydlatą menażerię. Podobnie jak w "Pamiętniku grzecznego psa" spoglądamy na świat psimi oczyma, rasowymi dodajmy, uczestniczymy w szalonych eskapach, niespodziewanych upadkach, potrąceniach, pogryzieniach i dziwimy się, dlaczego ciągle ktoś kwestionuje psią grzeczność. Tym razem jednak szalonym przygodom Wintera towarzyszy refleksja, że ludzie to wyjątkowo kłótliwy i nieskory do dłuższych spacerów gatunek, który tylko szuka okazji do wymiany uszczypliwości i złowrogich krzyków. Poza tym Henryk zupełnie nie orientuje się w terenie, przechwala się i gubi portfel w lesie, Hanka lituje się nad każdym porzuconym stworzeniem, podobnie zresztą jak Julia, a Alek – to już młodzieniec, oglądający się za dziewczynami. Właściwie za jedną, Martyniką.

Spośród trzydziestu czterech zabawnych, czasem wzruszających, a nawet z dreszczykiem rozdziałów, dwa spodobały mi się najbardziej. W jednym czytamy o tym, jak Winter śni, że jest psem-pająkiem i, latając sieje postrach wśród nielubianych psów oraz porywa ze stołów pieczone kaczki. W drugim nasz alaskan malamut opowiada o problemach wychowawczych z kolegą Rudym, no i Henrykiem, rzecz jasna. Ale zapamiętam także Wintera, który wyje z miłości do Błękitnookiej, tapla się w ogrodowej sadzawce, tropi prawdziwki i maślaki oraz jedzie autobusem.

Wojciech Cesarz i Katarzyna Terechowicz, pisząc kolejną część przygód Wintera, zmienili nieco schemat fabularny opowiadania, obecny w "Pamiętniku grzecznego psa" – można go określić słowami: "zagajenie, wielkie kłopoty spowodowane szaleństwami Wintera, końcowa refleksja", który, przyznam, wydał mi się nużący przy końcu lektury. Tym razem powstała książka złożona z rozdziałów zróżnicowanych pod względem klimatu oraz przygód opisanych w rozdziałach, natężenia kłopotów, jakich przysparza psiak. I choć nasz czworonożny przyjaciel nadal jest dość nieposłusznym, energetycznym zwierzęciem, a rozdziały zwykle kończą się zadziwiającą interpretacją, to czyta się o nim nie jak o papierowym POTWORZE czyniącym zniszczenie, a o temperamentnym pupilu z własnego podwórka.

"Nowe przygody grzecznego psa" to wyśmienita lektura, okraszona dowcipnymi rysunkami Joanny Rusinek, przeznaczona do czytania w jeden wieczór albo na wyrywki. Dla starszych dzieci i dorosłych. To opowieść z perspektywy psiego nosa i ogona o tym, czego potrzebuje zwierzak oraz jakie konsekwencje grożą człowiekowi, jeśli tych potrzeb nie zaspokoi. A że czasem te konsekwencje są dotkliwe dla portfela czy klombu w ogrodzie, cóż, taka dola amatorów malamutów i innych słoni.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • czaple