Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nie ma Tusionka

Autorzy: , dodano Wtorek, 12 marca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Nie ma Tusionka"
"Wielki dramat Zizi"
"Po drugiej stronie kałuży"
tekst i ilustr. Anita Głowińska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2012
seria: Fantastyczna seria do kieszonki


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Fantastyczna seria do kieszonki" Anity Głowińskiej o przygodach trójki podwórkowych przyjaciół liczy na razie trzy tytuły. Każdy starannie wydany, w formacie mieszczącym się, rzeczywiście, w większej kieszeni, o okładkach w trzech tonacjach: zielonej, żółto-brązowej i fioletowo-niebieskiej. Czy kolory te w jakiś sposób oddają ducha zamieszczonych w tomikach historii? Sprawdźmy.

Zielony to kolor nadziei, budzącego się życia, powrotu do zdrowia, równowagi i harmonii. Ale barwa ta charakteryzuje również aktywność i chęć działania, a osoby preferujące odcienie zieleni są niezwykle wrażliwe, analityczne i mają silną potrzebę uznania i dokonania wielkich czynów. Taki jest właśnie Maks, jeden z bohaterów "Fantastycznej serii..", urodzony w Peru, w rodzinie naukowców, szybko zdobywa wiedzę tajemną od tamtejszego szamana. Dzięki niej potrafi rozmawiać z duchami, odprawiać seanse spirytystyczne i dokonywać wędrówek umysłowych. Po rodzicach - naukowcach odziedziczył z kolei nieposkromiony apetyt na książki oraz talent do konstruowania dziwnych urządzeń. No i właśnie w trawiastozielonej książeczce pt. "Po drugiej stronie kałuży" Maks stwarza Astrokomputer, dzięki któremu przenosi się wraz z przyjaciółmi do świata równoległego. A tam… wszystko wygląda z pozoru tak samo, choć może jest trochę bardziej kolorowo? Wkrótce jednak dzieci zauważają ogromną różnicę – dorośli zachowują się dość dziwnie. Czy Maks, Zizi i Kapsel będą cieszyli się z tej zmiany, czy też powrócą na swoje podwórko?

Żółty symbolizuje moc, boskość, no i zazdrość, szczególnie w mowie kwiatów. Osoby lubiące tę ciepłą barwę charakteryzują się spontanicznością, towarzyskością, empatią i aktywnością społeczną. Ale są także sprytne i przebiegłe, wyrachowane , a nawet zarozumiałe. Maks, Zizi i Kapsel, w słonecznej opowiastce "Nie ma Tusionka" pokazują się właśnie jako mądre, odpowiedzialne dzieciaki, które nie pozostają obojętne na krzywdę zwierząt i ludzi. Postanawiają rozwikłać zagadkę zniknięcia psa sąsiadki. Poszlaki wskazują, że biedny kundelek został zamordowany. Winą obarczają panią Aldonę, która delikatnie mówiąc nie lubiła ujadającego wiecznie Tusionka i co więcej usypała ostatnio w swoim ogródku przypominający mogiłę koczyk. Gdzie leży prawda i czy w jej odkryciu pomoże seans spirytystyczny?

Niebieski to kolor chłodny, oznaczający siły niebieskie, wieczność, nieskończoność, ale też spokój i wiarę. Fioletowy z kolei symbolizuje duchowość i magiczność. Zwykle wybór niebieskiej, ale i fioletowej barwy łączy się z potrzebą osłabionej aktywności, potrzebą wyciszenia, równowagi, dystansu wobec otoczenia. Tego też potrzebuje Zizi, zwykle energiczna wesoła dziewczynka, lubiąca wszelkie futrzaki i komiksy, w trzecim tomiku "Fantastycznej serii…". Po tym jak Wiciak nazwał jej tatę "dziadem, który przyjechał starym gratem", dziewczynka pełna żalu, wstydu i rozpaczy zamknęła się w pokoju. Nie je, nie rozmawia przez telefon, nie chce widzieć się z kolegami. Na szczęście Maks i Kapsel nie dają za wygraną i koczują pod jej drzwiami, kombinując, co w tej sytuacji zaradzić. W końcu pomocna okazuje się najpierw szczera rozmowa, a potem wędrówka umysłowa do domu Wiciaka. Co Zizi, Kapsel i Maks tam zobaczą i czy zemszczą się na chłopcu? Kto okaże się Batmanem, a kto Gluciakiem?

Przeczytajcie trzy barwne, choć w warstwie ilustracyjnej monochromatyczne, historyjki z podwórka Maksa, Zizi i Kapsla, a dowiecie się, jakie niesamowite przygody mogą się przydarzyć Waszym dzieciom, lub rówieśnikom, i jakie mają problemy, czy i jak sobie z nimi radzą. Tym bardziej, że "Fantastyczna seria do kieszonki" została napisana i zaprojektowana typograficznie w taki sposób, aby młodzi ludzie mogli sami ją czytać: w domu, w szkole pod ławką, w podróży. Do lektury zachęcają również: przejrzysta struktura książki, zabawne, rysunkowe postacie i słowniczek trudniejszych pojęć.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Żółwik