Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wyspa skarbów" - seria "Błyskotki

Autorzy: , dodano Piątek, 15 stycznia 2010 | kategoria: Studencki HYDE PARK

praca zbiorowa
Wydawnictwo Jacek Olesiejuk

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Wyspa Skarbów” z serii „Błyskotki” to obrazkowa propozycja dla dzieci. Książka ukazała się w 2008 roku, została przetłumaczona z języka angielskiego i wydana przez Firmę Księgarską Jacek i Krzysztof Olesiejuk – Inwestycje Sp. z o.o

Książka opowiada historię pirata Jana i jego papugi, którzy żeglując po morzach poszukują tytułowej wyspy. Pewnego dnia pirat dostrzega na horyzoncie cel ich wspólnej wyprawy. Podróżnicy dobijają do brzegu i rozpoczynają wielkie poszukiwania. Wchodzą do ogromnej, ciemnej sali, w której udaje im się znaleźć skrzynię pełną skarbów. Zarówno Jan jak i papuga są z tego powodu bardzo szczęśliwi.

Opowieść jest do bólu banalna i przewidywalna, chociaż fabuła ma w sobie spory potencjał, niestety, zupełnie niewykorzystany. Opis wyprawy pirata w poszukiwaniu skarbów to temat, który przy niewielkim wysiłku może stać się atrakcyjny dla młodego czytelnika. Niestety, nawet ten minimalny wysiłek, by zainteresować czy zaintrygować odbiorcę, nie został tu podjęty. Właściwie od początku oczywiste jest, że Jan i papuga na wyspę dopłyną, a skarb znajdą. Brakuje tutaj dramaturgii, bohaterowie nie napotykają na właściwie żadną przeszkodę na swojej drodze. Nie mają problemu z dotarciem do wyspy, nie przeszkadza im niesprzyjający wiatr czy niespodziewana fala. Nie mają problemu ze znalezieniem skrzyni, która zamiast być strzeżona przez groźnych tubylców, bądź zakopana pod ziemią, leży po prostu w wielkiej sali. Jedyna nieprzyjemna sytuacja, jaka pojawia się w książce, ograniczona jest do zdania „Biedna papuga bardzo się bała!”. Mrozi krew w żyłach, prawda?

Również strona wizualna pozostawia wiele do życzenia. Informacji o autorze przekolorowanych obrazków utrzymanych w disnejowskiej estetyce trudno szukać na obwolucie książki. Widocznie nikt nie chciał się przyznać do narysowania postaci rodem z kolorowanki i komputerowego wypełnienia ich wszelkimi możliwymi barwami. Odbiorcę próbuje się skusić brokatowymi wstawkami, które zgodnie z tytułem serii błyszczą na każdej stronie. Jest to jednak błysk dla błysku, bez żadnego konkretnego celu. Błyszczy się bowiem statek pirata, na równi z jego mapą, złotem i liśćmi drzew na wyspie.

Pozytywną cechą tego wydawnictwa jest jego poręczny format oraz sposób wydania – na grubej tekturze – co jest bardzo dla dziecka przyjazne. Niewątpliwym wabikiem może być również niska cena. Zdaje się, że to celowy zabieg mający przesłonić inne niewątpliwe mankamenty tej propozycji. Układ tekstu nie jest dobrze przemyślany. Niektóre fragmenty łatwo można przypadkiem opuścić, z powodu umieszczenia ich na ciemniejszym tle czy w dolnym rogu strony. Jeżeli książka została wydana z myślą o samodzielnym czytaniu przez dziecko, to czcionka powinna być nieco większa. Z pewnością ułatwiłoby to lekturę małym czytelnikom.

Na koniec można powiedzieć właściwie tylko jedno. Panowie Olesiejuk bezsprzecznie, zgodnie z nazwą swojej firmy, zainwestowali. Szkoda tylko, że nie w rozwój dziecka, które będzie odbiorcą tej książki, a w rozwój własnego kapitału. Może nie warto zapełniać im kieszeni, odpuścić sobie trzy takie książki, a za zaoszczędzone pieniądze kupić jedną, prawdziwą Książkę.

Katarzyna Kozłowska (UG, Pedagogika: Wczesna Edukacja z j. angielskim)

Recenzja powstała jako praca zaliczeniowa przedmiotu "Wiedza o książkach dla dzieci", prowadzonego w roku 2008/2009 przez dr Małgorzatę Cackowską, na kierunku Pedagogika, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa