Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Laura na Zamku Godzin

Autorzy: , dodano Czwartek, 15 listopada 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Laura na Zamku Godzin. Baśń na dwanaście wieczorów"
Krzysztof Lipka
ilustr. I Wayan Rumantara
Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Baśń udźwignie trudny temat, wyjaśni, pouczy, pokaże, co dobre, a co złe. Nie boi się śmierci, smutku, pochwali to, co prawe i szlachetne, uwzniośli piękno i miłość. Skoro wiemy, czego spodziewać się po baśniach, nauczeni przez klasyków gatunku, sięgnijmy z ciekawości po te współcześnie pisane, na przykład "Laurę na Zamku Godzin" Krzysztofa Lipki.

Książka intryguje już okładkową ilustracją, kojarzącą się z egzotyczną dla nas, bogatą w ornamenty, indyjską stylistyką. Trop to właściwy, autorem grafik jest I Wayan Rumantara, indonezyjski artysta z wyspy Bali. Oryginalne ilustracje Rumantary podkreślają uniwersalizm baśni polskiego autora, tytułową bohaterkę moglibyśmy wyobrazić sobie jako małą dziewczynkę z czasów nam współczesnych, ale równie dobrze może to być indyjska księżniczka o kruczoczarnych włosach, ubrana w luźne szaty. Tak właśnie wygląda Laura, która w wizji Rumantary dodatkowo przypomina dorosłą kobietę.

Dziewczynka jest kimś, kto wędruje po niezwykłym królestwie baśni, ukrytym w starym zegarze. Motyw zegara jest znany choćby z baśni E.T.A. Hoffmanna "Dziadek do Orzechów i Król Myszy", to dobry pomysł, zgrabnie wykorzystany przez Krzysztofa Lipkę. Mała bohaterka jest oprowadzana przez Karzełka Bukobudora po kolejnych dwunastu piętrach Zamku Godzin. Podczas swojej dwunastogodzinnej podróży Laura spotyka, a dokładniej wysłuchuje opowieści - snów strażników poszczególnych zamkowych komnat, są to historie o baśniowych bohaterach: rycerzach, krasnoludkach, zbójcach, wróżkach, zwierzętach. Każda baśń kończy się rozmową, podsumowaniem, puentą, odczytaniem morału zawartego w tekście.

Są takie opowieści, które Laurze podobają się szczególnie. Jak ta o krasnoludku, który zostawił służbę u wróżki dla dziewczynki, bo pokochał ją, z wzajemnością zresztą. Są też baśnie smutne, jak ta o niezwykłym pojedynku delfina i oceanu, który kończy się zwycięstwem, ale też śmiercią. Z pomocą swoich towarzyszy wędrówki Laura, a z nią mały czytelnik, uczy się interpretować usłyszane historie.

Sądzę, że opowieści Krzysztofa Lipki - napisane prozą, przeplatane rytmicznymi wierszami - spodobają się miłośnikom baśni. Książka zwraca uwagę ciekawą, do tego staranną oprawą graficzną. Zajrzyjcie do środka:)

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej