Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Król i mgła

Autorzy: , dodano Czwartek, 14 marca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Król i mgła"
Maria Ewa Letki
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Bajka, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Był sobie król, który rządził królestwem twardą ręką. Można powiedzieć, że władza uderzyła mu do głowy jak woda sodowa i stał się tyranem: dla swoich poddanych, służby, a nawet dla rodziny. Jego rządy nie należą do sprawiedliwych. Antypatyczny facecik nie lubi zwierząt, a i za ludźmi też zbytnio nie przepada. Któregoś ranka król budzi się i wszędzie widzi mgłę. Taką, co gęstym mlecznym całunem spowija wszystko dookoła. Mgła wprowadza sporo zamieszania w życiu mieszkańców zamku i poddanych, nic nie można znaleźć, nigdzie trafić. Mgła nie znika ani tego, ani następnego dnia. Władcę uporczywa biel zaczyna coraz bardziej irytować. Kiedy jednak król usłyszy we mgle czyjś żałośliwy płacz, będzie chciał odkryć jego źródło. Uda się więc na bardzo długą i daleką wyprawę, i wróci z niej zupełnie odmieniony. Zupełnie inny człowiek!

"Król i mgła" jest mądrą, metaforyczną opowieścią, bazującą na motywie znanym z tradycyjnych baśni: zły król, który ulega wewnętrznej przemianie. Maria Ewa Letki kreśli ją na nowo, nawiązując do literackich pierwowzorów, ale wyposaża władcę w całkiem nowe cechy i nadaje mu osobowość. Dzięki tym zabiegom czytelnik ze strony na stronę jest coraz bardziej zaciekawiony – jak skończy się historia? Jesteśmy ciekawi, kogo król w końcu znajdzie, kto okaże się źródłem niepojących, ale znajomych królowi dźwięków? Błądzimy w tej mgle razem z mieszkańcami królestwa, czując się jednak trochę nieswojo. W końcu nie wiadomo, co możemy znaleźć w mlecznych oparach… We mgle można przecież błądzić dosłownie i w przenośni, kiedy jest się ślepym na potrzeby innych, i kiedy nie dostrzega się własnych słabości.

Nie ma się jednak czego bać, niepokój doskonale rozładowuje humor, słowny i sytuacyjny. We mgle dochodzi do absurdalnych pomyłek, mnożą się nieporozumienia i niejednoznaczne sytuacje. Żartobliwe dialogi i dziwaczne myśli króla wywołają uśmiech na niejednej twarzy. Nieco senny, surrealistyczny klimat baśni świetnie oddają ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Widać, że artystka dobrze się bawiła, ilustrując książkę. Ilustracje przypominają mi starą, dobra kreskę dawnych bajek dla dzieci. Ich autorka portretuje bohaterów z przymrużeniem oka, za pomocą kilku kresek dodając im komizmu. Postacie raz są jaskrawo widoczne, innym razem znikają we mgle. Ilustratorka bawi się technikami i kolorami, dużo tu mlecznej bieli, srebrnej szarości, mglistych błękitów, delikatnych cieni. Jest prosto i zarazem wyraziście.

Pojawienie się mgły w królestwie miało głębszą przyczynę. Dzięki niej król przejrzał na oczy, dostrzegł wreszcie to, co przedtem niewiele go obchodziło. Zmienili się też jego poddani.

"Król i mgła" to piękna opowieść o wewnętrznej przemianie, i o tym, że zło można naprawić, bo nigdy nie jest na to za późno. Wiele w tej bajce prawdy o złożoności ludzkiej natury i egoizmie.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną