Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Niedoparki

Autorzy: , dodano Środa, 8 maja 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Niedoparki"
Pavel Šrut
ilustr. Galina Miklínová
przeł. Julia Różewicz
Wydawnictwo Afera, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

To, że każdy z nas ma teorię na temat znikających skarpet, to pewne. Najczęściej winimy łakomstwo pralek. I jeszcze niedbalstwo dzieci. Podejrzewamy istnienie innego wymiaru - góry i doliny wymoszczone skarpetami w tysiącach wzorów i kolorów wyciekającymi przez maleńkie czasoprzestrzenne portale. Dlaczego zawsze tylko jedna? To pytanie bez odpowiedzi dźwięczy w naszej głowie jak buddyjski koan.

Panie, spoglądając na ubrane w dwie różne skarpetki stopy pana Wawrzyńca, trzydziestoletniego czeskiego muzyka, miały odpowiedź prostą: skarpetki nie do pary to widomy znak kawalerskiego stanu. On sam nie wiedział, jak to się dzieje, że pozostaje tylko jedna. Był roztargniony, owszem, czasem na uroczystościach myliły mu się pieśni pogrzebowe ze ślubnymi, ale tempo znikania stale uzupełnianej części garderoby zaczęło go zastanawiać. Zatrudnił kota - ten wyniuchał nadgryzioną skarpetkę. Elementarna dedukcja wskazała na istnienie szkodnika. A to oznaczało konieczność rozstawienia pułapek. Kiedy więc nocą ze snu wyrwał pana Wawrzyńca hałas, okazało się, że w łapce tkwi dziwne stworzonko. Wielkie było zdziwienie trębacza, kiedy stworzenie odezwało się i oznajmiło, że jest niedoparkiem - pożeraczem skarpetek, przedstawicielem licznego plemienia istot żyjących w zakamarkach domów ludzkich karmicieli. Hihlik, ów mały niedoparek i Egon Wawrzyniec, mieli sobie wiele do opowiedzenia. Hihlik złamał wszakże ważną zasadę świata niedoparków: nie ujawniać się ludziom! Ale w tym samym czasie jego kuzyn-łobuz, Tulamor junior, wpadł w sidła profesora Kędziorka, badacza opętanego myślą o istnieniu małych pożeraczy skarpet. Tego z kolei nie mógł ścierpieć Tulamor senior, zwany Padre, skarpetkowy potentat.

Czy Junior chce być uratowany? Kim jest zaagrafkowany Kudła Dederon? Co jest w woreczku, który Hihlik dostał od rodziców i jaka była historia namiętnej meksykańskiej niedoparki Mojity? Tak, tak, świat niedoparków jest wielce skomplikowany, a rządzą nim takie prawa, jakim muszą poddawać się dwunożni wytwórcy skarpet. Jest miłość, tęsknota, rywalizacja i lojalność, niedoparki-gangsterzy i zwykli zjadacze skarpet. A także ojcowie mający swoje mroczne sekrety i ambitne, nieposłuszne dzieci.

Pavel Srut stworzył sensacyjną komedię noir, z żywą akcją i interesującymi postaciami. "Niedoparki" wykorzystują zderzenie żywiołu fantastyki i realistycznej obserwacji świata. Akcja toczy się wartko i mamy kilka wciągających wątków: porachunki w świecie gangsterów, znajomość człowieka i niedoparka, poczynania zwariowanego naukowca, któremu kariera wymyka się z rąk. Kiedy prawy, ale nieśmiały Hihlik zetknie się z brutalnym światem, będzie musiał zahartować przekonania i mocno wysprytnieć. Kiedy Tulamor junior zetknie się z brutalnym światem, znęci go przygoda i zło. Rozdziały są dość krótkie, opowieść przemierza się prędko. Istotnym elementem książki są proste, zabawne, ubogie kolorystycznie ilustracje Galiny Miklinovej, przedstawiające sceny z niedoparkowego życia.

Alicja Szyguła

***

"Niedoparki" to rzecz z rodzaju powieści sensacyjno-przygodowych. Nie zawiodą się więc miłośnicy awantur, konfliktów, ba, nawet porachunków gangsterskich! Wszystko na szczęście gęsto polane sosem humoru, napisane lekko i żartobliwie. Nie mogło być inaczej, skoro to książka o skarpetkożercach zwanych niedoparkami:) Ci skądinąd sympatyczni bohaterowie kradną skarpetki, bo po prostu się nimi żywią. Właściwie mogliby zjadać całe pary, ale nie, zostawiają nam ludziom, jedną, nie do pary, nie wiedzieć po co. Pewnie żebyśmy w nerwach przekopywali szuflady, w pośpiechu ubierali jedną czerwoną, drugą zieloną i kupowali kolejne pary tylko po to, by uszczęśliwić mieszkające pod naszym dachem niedoparki.

Struktura rodziny niedoparków przypomina tę włoską, mafijną. Przynajmniej odnoga, której głową rodu jest Tulamor senior, czyli Padre - Wielki Szef. Padre zakochuje się w pięknej meksykańskiej niedoparce. I robi majątek na skarpetkach oczywiście. Druga część rodziny jest bardziej poczciwa. Młody Hihlik mieszka z Dziadkiem, jego rodzice wyjechali z misją do Afryki. Niedoparki "przytulają się" do ludzkich mieszkań, trafiają całkiem dobrze, znajdują nie tylko ciepłe gniazdko, ale też zrozumienie właścicieli. Wszystko toczyłoby się swoim zwyczajnym rytmem, gdyby nie wielka ciekawość badacza niedoparków profesora Kędziorka, który uwięził młodego skarpetkożercę Tulamora juniora... Wybucha awantura na całego, dużo zależy od małego Hihlika, który musi się nieźle gimnastykować, by odbić porwanego przez gangsterów Tulamora.

Sensacji w tej książce nie brakuje, więc jeśli lubicie powieści z akcją, do tego humor w wydaniu Czechów, dowcipną grafikę - sięgnijcie. "Niedoparki" zostały wydane w formie dość pokaźnego tomiszcza, na szlachetnym papierze. Mam wrażenie niepotrzebnie, trochę przerost formy nad treścią.

Ewa Skibińska, 27.12.2012

link

Ale przecież wiadomo po co Niedoparki zawsze biorą tylko po jednej skarpetce.
Są pro prostu na swój sposób kochane i uczciwe, dzielą się z nami:) Według mnie to książka przede wszystkim o przyjaźni, choć faktycznie akcji z opowieści mafijnych rodem w niej nie brakuje...

dodał: Ferr Ania, Poniedziałek, 14 stycznia 2013 13:57

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Wróble na kuble