Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lala Lolka

Autorzy: , dodano Wtorek, 4 grudnia 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Lala Lolka"
tekst i ilustr. Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo Ładne Halo, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Trudno pomylić styl Kasi Boguckiej, nie rozpoznać go, przeoczyć wśród okładek innych tytułów. Wycinankowe, kubistyczne ilustracje są charakterystyczne, dynamiczne, przyciągają wzrok i zachęcają, przynajmniej mnie, do zanurzenia się w świat kolejnych książek Katarzyny Boguckiej.

"Lala Lolka" jest w pełni autorską propozycją. To książka dla małych czytelników i oglądaczy, którzy lubią przekorne, nieschematyczne opowiastki. Kasia Bogucka w formie wierszowanej (jest rym i dobry rytm:) i ilustrowanej historii opowiada o przedszkolaku Lolku i jego lalce Wioli. Lolek interesuje się modą, strojami, uwielbia przeglądać zawartość szaf, ba, doradzać mamie w kwestii ubioru. A swoją ulubioną lalę stylizuje, przebiera, dopasowuje wzory, kolory, fasony. Dziwi się tym umiejętnościom tata, który nie zna się na modzie, ale akceptuje upodobania syna. Gorzej, że pasji Lolka nie rozumie pani przedszkolanka, chłopcu z lalką dziwnie przyglądają się pasażerowie autobusu...

Jednak puenta całej tej historii pokazuje, że schematyczne myślenie mocno nas ogranicza: świat nie składa się z chłopców bawiących się wyłącznie samochodami i dziewczynek stojących nad mikrokuchenkami. Dobrze wymienić się czasem zabawkami, rolami społecznymi, odnaleźć siebie w morzu możliwości, odkryć swoją prawdziwą pasję i nie bać się iść pod prąd!

P.S. Zazdroszczę posiadaczom tej książki ostatnich stron. Można wyciąć i ubrać własną lalę:)

Ewa Skibińska 

link


Zobacz także:


To już trzecia w ostatnim czasie książka o chłopcu bawiącym się lalkami. Teraz taka moda na zamianę ról w społeczeństwie i wpajanie tego dzieciom od najmłodszych lat. Czy tego chcemy czy nie mężczyźni różnią się o kobiet, wyglądają i czują inaczej. Musimy pomagać naszym dzieciom identyfikować się z własną płcią a nie robić bałagan w głowie. Na początek maluchom kupujemy odpowiednie zabawki. Proponuję autorce kolejny temat - "O chłopcu który chciał miesiączkować". Wśród ostatnio pojawiających się śmieci dla dzieci jeszcze tego nie było.

dodał: Joanna, Wtorek, 4 grudnia 2012 14:00

Moim zdaniem w żadnym wypadku nie można mówić o śmieciu. Książka nie propaguje zamiany ról społecznych, tylko w dowcipny sposób uczy tolerancji. To, że chłopiec bawi się lalką i interesuje się szafingiem jest parodią na utarte stereotypy, którym niestety większość z nas hołduje. Każdy człowiek ma prawo do własnych wyborów.

dodał: Małgorzata, Wtorek, 4 grudnia 2012 14:06

"Lalka Williama" Charlotte Zolotow, to historia wybitnej amerykańskiej autorki dziecięcej, która powstała w 1972 roku i miała w zamierzeniu oswajanie chłopców z ojcostwem. Szwedka Pija Lindenbaum wydała "Igora i Lalki" dobrych kilka lat temu a jej Igor nie ma problemu ze swoją tożsamością, równolegle jest świetnym piłkarzem i idolem kolegów. Dobrze, że w Polsce powstała "Lala Lolka" jako odpowiedź z naszego podwórka na temat, który jak widać aktualny jest nie od dziś i nie wyrósł w ostatnim czasie. Archetyp taty i mamy w książce Boguckiej pozostaje na wskroś polski i książka nie próbuje wywrócić go do góry nogami. Książka mówi tylko tyle, żeby do stereotypów nie podchodzić zbyt poważnie. Nie sądze, żeby były konieczne agresywne komentarze i cyniczne porady w kierunku autorki :) Polecam najpierw zajrzeć do w/w książek o lalkach i o chłopcach.

dodał: asia, Wtorek, 4 grudnia 2012 14:40

Witam i proszę Panią Joannę o złagodzenie tonu:) Książka nie jest przymusem, jest wyborem, proszę pamiętać o tym. Polecam uwadze dyskutantek artykuł w najnowszych "Wysokich Obcasach Extra" o słynnym twórcy kapeluszy Philipie Treacym - historia jego dzieciństwa to historia Lolka z książki Kasi Boguckiej. Samo życie! Pozdrawiam.

dodał: Ewa Skibińska, Środa, 5 grudnia 2012 17:35

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple