Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

The tales of the ballet

Autorzy: , dodano Piątek, 19 października 2012 | kategoria: Obce strony, Z archiwum słonia

"The tales of the ballet"
Louis Untermeyer
ilustr. Alice i Martin Provensen
Wydawnictwo: Golden Press, 1968


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Najsławniejsze balety przełożone na język baśniowych opowieści są jak magiczna podróż do zaczarowanego świata sztuki i klasycznych tańców. Dwadzieścia opowieści, m.in. "Dziadek do orzechów", "Billy the Kid", "Sylfidy", "Sinobrody", "Ognisty ptak", napisano w przystępny, a zarazem pasjonujący sposób. Zamiast tradycyjnego książkowego wstępu autor kieruje do czytelnika uwerturę, w której przybliża historię baletu. A na końcu książki umieścił krótkie notatki, w których znajdziemy ciekawostki i interesujące informacje o inscenizacjach.

Natomiast zachwycające ilustracje zawdzięczamy pewnemu małżeńskiemu duetowi: Alice i Martinowi Provensen. Tekstura przypominająca pociągnięcia pędzlem, wibrujące i przenikające się kolory przekładają się na ekspresyjność i podkreślają dramaturgię utworów. Książka ma duży format, ale dzięki temu możemy zachwycać się niemalże całostronicowymi ilustracjami. Z łatwością można sobie wyobrazić ogromną przestrzeń teatralnej sceny, okazałe dekoracje i aktorów odgrywających role: tańczących z gracją solistów, eteryczne księżniczki czy romantycznych bohaterów.

Połączenie tekstu i grafiki układa się w piękną książkę, która z pewnością urzeknie niejednego małego czytelnika (a może raczej czytelniczki). Czytanie pomoże odkryć wrażliwość, zrozumieć piękno i magię baletu oraz radość płynącą z tańca. Magiczny urok mieniących się kolorami poetyckich ilustracji skłania do samodzielnego odkrywania tajemnic baletowych scen. A na koniec, gdy opadnie kurtyna, mamy ochotę wejść tam jeszcze raz i poprosić o bis.

Książki vintage, zwłaszcza te wartościowe, mają swoisty urok, który nie mija z upływem czasu lat. Nabierają szlachetnej patyny i cieszą kolejne pokolenia z niesłabnącą siłą. Szkoda, że ilustracje Provensenów są u nas właściwie nieznane. Mają one w sobie jakieś nadrealne piękno, zachwycają czarem dawnych rysunków. O zaczarowanym świecie Provensenów można poczytać w internecie, na przykład tu: http://fishinkblog.wordpress.com/2010/10/25/alice-and-martin-provensen-vintage-childrens-illustration.

O autorach:

Louis Untermeyer (1885 – 1977) amerykański poeta, antologista, krytyk, edytor, tłumacz. Jego dorobek obejmuje blisko sto książek, w tym przekład baśni francuskich. Wiele jego książek przechowuje specjalna sekcja Biblioteki Lilly na Uniwersytecie Indiana. Untermeyer wspólnie z żoną napisał sporo książek dla młodych czytelników. Ukazały się one w serii Golden Treasury of Children’s Literature.

Alice (ur. 1918 r.) i Martin (1916 – 1987) Provensen przygodę z ilustrowaniem książek rozpoczęli w latach czterdziestych. Za szaty graficzne otrzymali wyróżnienia, m.in. Newberry Medal, Art Books for Children Citation przyznanym przez Brooklyn Museum oraz Gold Medal for illustration of the Society of Illustrators czy Caldecott Medal*. Książki przez nich ilustrowane dziewięciokrotnie znalazły się na liście "New York Times’a".

*The Caldecott Medal (odznaczenie wykonane z brązu) jest przyznawany od roku 1937. Jego nazwa pochodzi od dziewiętnastowiecznego angielskiego ilustratora Randolpha Caldecott. Jest przyznawany corocznie przez Association for Library Service to Children najwybitniejszym autorom książek obrazkowych dla dzieci.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek