Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przygody misia Kazimierza

Autorzy: , dodano Wtorek, 20 listopada 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Przygody misia Kazimierza"
Paulina Wilk
ilustr. Zosia Dzierżawska
Wydawnictwo Wilk&Król, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Chyba każdy z pokolenia dzisiejszych 30-40-latków miał w dzieciństwie jakiegoś misia. Wychowani na Misiu Puchatku, Uszatku, Colargolu i właściwie skazani w czasach PRL-u na dość ograniczony asortyment pluszaków w sklepach z zabawkami – bawili się misiami wszyscy trochę z konieczności, ale też z dużą dozą sympatii dla tych „przytulastych” stworzeń. Myślę sobie, że Paulina Wilk również ma do nich sentyment, skoro stworzyła postać misia o dość staroświeckim imieniu i lekko niedzisiejszym stylu bycia.

Kazimierz to miś kulturalny, do tego nieśmiały, wrażliwy, delikatny. Po wielkiej ucieczce z dużego sklepu trafił do przytulnego domu dorosłej Ani. W sklepie był jednym z wielu takich samych miśków, które różniły się jednie imionami (i tak duży krok w kierunku indywidualizacji:) Los chciał, że stanął akurat pod drzwiami miłej, ciepłej osoby, jaką niewątpliwie była Ania. Kazimierz został nakarmiony, przebrany, utulony i oswojony w takim znaczeniu, iż po prostu stał się współmieszkańcem i towarzyszem codziennego życia Ani. Miś każdego dnia lepiej poznaje każdy zakątek domu, samą Anię, wspólnie spędzają czas na gotowaniu, pracach ogrodowych, Kazimierz zaliczył nawet debiut w biurze, w którym pracuje Ania.

Książka składa się z kilkunastu rozdziałów, które opisują wzajemne relacje obojga bohaterów, codzienne rytuały, przygody pluszowego misia w świecie ludzi. Nie znajdziecie tu wątków fantastycznych, poza oczywiście głównym założeniem, że Kazimierz to miś posiadający wszystkie cechy istoty żywej:) Spodobało mi się spokojne tempo narracji, przekrój zwyczajnych przygód, pewien rodzaj elegancji i staroświeckości, w który wyposażyła Kazimierza i Anię autorka. Paulina Wilk jest wytrawną reporterką, doskonale władającą słowem literackim, jej reporterskie teksty są dla mnie czytelniczą ucztą.

Myślę, że mali czytelnicy też znajdą przyjemność w lekturze "Przygód misia Kazimierza". Ta książka nastrojem przypomniała mi "Fikusa" Wandy Mycielskiej, która w ciepły, naturalny sposób opowiedziała o perypetiach gałgankowego słonika i jego małej przyjaciółki Klary. Polecam oba tytuły!

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli