Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć

Autorzy: , dodano Środa, 24 października 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć"
Batszewa Dagan
ilustr. Ola Cieślak
Opera i Filharmonia Podlaska, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka Batszewy Dagan, świadka Holokaustu i ilustratorki Oli Cieślak. Batszewa Dagan jest autorką metody psychologiczno-pedagogicznej pomagającej przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę o Zagładzie.

Informacja wydawcy:

Batszewa Dagan jest świadkiem Holokaustu. Była więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau, a następnie obozów Ravensbrück i Malchow. Od czasu zakończenia II wojny światowej poświęciła się pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu wiedzy o wydarzeniach czasu Zagłady. Wielokrotnie powtarza, że o swoich przeżyciach obozowych pragnie opowiadać najmłodszym – jest to dla niej największe wyzwanie. Jako psycholog i wykładowca w seminarium nauczycielskim, stworzyła metodę psychologiczno-pedagogiczną pomagającą w tej szczególnej edukacji. W swoich tekstach (m.in. "Czika, pies w getcie", "Błogosławiona bądź wyobraźnio – przeklęta bądź!", "Gdyby gwiazdy mogły mówić" czy "Dziś płakała mi syrena") opowiada o wydarzeniach okresu Shoah. Jednocześnie mówi w nich o potędze wyobraźni i zakorzenionej w człowieku woli życia. Dają nam one szansę wejrzenia w głąb najtrudniejszych wojennych doświadczeń.

"Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć" jest pierwszą z napisanych przez Batszewę Dagan książek, opublikowaną w 1991 roku. Niniejsze wydanie ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim.

Batszewa Dagan - jest wybitną twórczynią metody psychologiczno-pedagogicznej pomagającej przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę o Shoah oraz autorką publikacji wykorzystywanych w nauczaniu o Holokauście. Urodziła się 8 września 1925 r. w Łodzi jako Izabella Rubinstein. Po wkroczeniu Niemców do rodzinnego miasta uciekła z rodzicami i rodzeństwem do Radomia. Podczas pobytu w getcie radomskim związała się z tajną organizacją młodzieżową Hashomer Hacair. Z ramienia tej organizacji jeździła do getta warszawskiego, skąd szmuglowała do Radomia gazetkę "Pod Prąd". W 1942 r. uciekła z getta radomskiego i dzięki fałszywym dokumentom przedostała się na teren Niemiec. Po kilku miesiącach została aresztowana i wysłana do Auschwitz, gdzie przebywała do początku 1945 r., kiedy wraz z innymi więźniarkami została ewakuowana do Ravensbrück, a później do Malchow. 2 maja 1945 r. została wyzwolona przez armię brytyjską. Po wyzwoleniu przeniosła się do Palestyny, gdzie wraz z mężem Paulem przyjęła nazwisko Dagan. Pracowała jako przedszkolanka, następnie jako psycholog i wykładowca w seminarium nauczycielskim.

Ola Cieślak, ur. 1981 r. w Częstochowie, graficzka i ilustratorka, autorka tekstów. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Projektowania Książki) oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz trzy książki autorskie ("Od 1 do 10", "Love story" oraz "Złe sny"). W 2008 roku poprowadziła warsztaty ilustracyjno-typograficzne dla studentów l'Ecole Superieure des Arts Decoratifs w Strasburgu w ramach programu Animaliter. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2011).

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa