Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Księżycowe duchy

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 15 października 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Księżycowe duchy"
Agnieszka Taborska
ilustr. Franciszek Maśluszczak
Wydawnictwo Twój Styl, 2008


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Poetycka, surrealistyczna opowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy księżyc zagląda przez okna do pokoi. Wszyscy dawno śpią, nagle ożywają portrety, przedmioty nabierają nowych znaczeń i przychodzą księżycowe duchy. Świat ludzi i świat księżycowych duchów w zasadzie nigdy się nie spotykają, chyba że zajdą jakieś tajemnicze okoliczności. Tak właśnie stało się w pewnym miasteczku w domu aptekarza. Razem z nimi nocną porą pojawi się magia, a zdarzenia będą tyleż niezwykłe, co zabawne. I chociaż księżycowe czary znikną wraz z pierwszymi symptomami nadchodzącego dnia, pozostawią nikły ślad…

W księżycowym świetle świat wyobrażony splata się z rzeczywistym, ożywiając przedmioty, wydłużając cienie, odsłaniając niektóre tajemnice. Baśniowy, oniryczny klimat tej opowieści świetnie oddają ilustracje Franciszka Maśluszczaka. Można w nich błądzić i zawsze znajdzie się jakiś szczegół, który wcześniej umknął. Artysta przedstawia senną rzeczywistość z różnych przenikających się perspektyw, jak u Chagalla. Wyraziste postaci przypominają trochę te z płócien Dudy-Gracza, lekko zdeformowane, o rozmytych konturach. Surrealistyczny klimat akcentują metaforyczne obrazy. Ilustracje układają się w mozaikę ze wspomnień z lat młodości, miejsc na pograniczu kultur. Prowincjonalne miasteczka stają się tłem niezwykłych wydarzeń.

Magiczną opowieść można odczytywać na dwóch poziomach: w warstwie tekstowej i ilustracyjnej, a obie doskonale się uzupełniają. Ilustracje pozwalają czytelnikowi dopowiedzieć własną historię, zacząć ją i skończyć w dowolnym miejscu. Surrealistyczne wizje, bogate w treść, pobudzają wyobraźnię. Jednak autorzy oferują o wiele więcej, niż tylko atrakcyjną szatę graficzną. Ilustracje zostały wykonane techniką akrylu i akwareli, Maśluszczak użył palety rozmytych, jakby brudnych barw. Czyż nie tak wyglądają kolory nocą? Jego nastrojowe obrazy uwrażliwiają dziecko na kolory, na bogactwo sztuki, zaznajamiają z językiem malarstwa. Jesienne wieczory wydają się idealne, by na chwilę zwolnić i niespiesznie czytać "Księżycowe duchy", delektując się słowem i obrazem.

"Księżycowe duchy" to nie jedyna wspólna publikacja Agnieszki Taborskiej i Franciszka Maśluszczaka. Pierwszą książką tego duetu była baśń "W malinowym dżemie". Agnieszka Taborska, pisarka, historyczka sztuki i romanistka, o surrealizmie wie chyba wszystko. Wydała m.in. "Senny żywot Leonory de la Cruz", "Abecadło" Topora, "Wieloryb, czyli przypadek obiektywny", "Okruchy amerykańskie", "Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm".

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook