Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tove Jansson, Mama Muminków

Autorzy: , dodano Wtorek, 29 stycznia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla rodziców

"Tove Jansson, Mama Muminków"
Boel Westin
wstęp: Joanna Olech
przeł Bogumiła Ratajczak
oprac. graficzne: Anna Pol
Wydawnictwo Marginesy, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Po lekturze obszernej biografii Tove Jansson, znakomicie ilustrowanej zdjęciami, ilustracjami i reprodukcjami obrazów, przed oczami staje nam postać niezwykle żywiołowa, twórcza, aktywna, śmiała i buntownicza. Ktoś, komu zazdrościmy energii życiowej, talentu, pomysłów i odwagi w ich realizacji. Może także artystycznej atmosfery panującej w domu rodzinnym. Tove Jansson oddychała nią od maleńkości, rysowała od wczesnego dzieciństwa, pierwsze prasowe publikacje swoich rysunków miała już jako nastolatka. Czuła się nie tyle autorką i rysowniczką, lecz przede wszystkim malarką, choć o jej międzynarodowej sławie zdecydował przecież sukces sagi o Muminkach. Poczciwych, uwielbianych na całym świecie trollach, które przyniosły Tove Jansson popularność, ale też - czego nie kryła - frustrację spowodowaną ograniczeniem innej twórczej aktywności. Muminkowy biznes przestał być li tylko przyjemnością...

Mimo to książka Boel Westin pokazuje, że artystka była osobą spełnioną, żyjącą zgodnie z własnymi przekonaniami. W młodości, po koszmarze II wojny światowej, w której zginęło wielu jej przyjaciół, postanowiła nie mieć dzieci. Dwukrotnie próbowała ułożyć sobie życie z mężczyznami, ale tak naprawdę najważniejsze były dla niej kobiety. Świetną relację zawsze miała z matką. Zaś jej ukochanymi były reżyserka Vivica Bandler, a później graficzka Tuulikki Pietila, z którą spędziła życie. 

Tove Jansson odeszła w wieku 87 lat. Jak twórcze, intensywne, pracowite było jej życie możecie się przekonać czytając tę zajmującą biografię. Autorka Boel Westin, pisarka, profesorka, literaturoznawczyni miała do dyspozycji bogate archiwum domowe Tove Jansson, jej pamiętniki, listy, notatki, zdjęcia, rysunki. Sama Tove również spisała wspomnienia z domu rodzinnego, z czasów dzieciństwa i zawarła je w książce "Córka rzeźbiarza". Powieści dla dorosłych jej autorstwa jest więcej, kilka wydano również u nas. Świetnie, że staraniem dziecięcych wydawnictw ukazały się w Polsce także autorska "Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi" oraz ilustrowana przez Tove Jansson "Alicja w krainie czarów". Mam nadzieję, że jakaś oficyna zdecyduje się wydać "Hobbita" z jej rysunkami:)

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Arctic