Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kaktus na parapecie

Autorzy: , dodano Wtorek, 9 października 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Kaktus na parapecie"
Magdalena Zarębska
ilustr. Agnieszka Siemaniszyn
Wydawnictwo Skrzat, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wyobraźcie sobie taką sytuację: budzicie się rano i nie odbierzecie maili, nie porozmawiacie na komunikatorze, nie sprawdzicie najnowszych wpisów znajomych na portalu społecznościowym. W pokoju stoi wielki mebel zwany meblościanką, komputer w niewyjaśnionych okolicznościach gdzieś znikł. I niestety to nie jest sen, a rzeczywistość lat 70. ubiegłego wieku. Takie właśnie zaskoczenie i szok przeżył Mikołaj Szydełko, budząc się pewnego ranka w diametralnie odmienionym otoczeniu. Jakimś sposobem chłopiec przeniósł się do roku 1979, kiedy to w sklepach na półkach królował kurz, na ulicach – bure kolory, na parapetach stały kaktusy, a pod sufitem wisiała paprotka.

Może ktoś postanowił dać nauczkę krnąbrnemu i zarozumiałemu Mikołajowi? Ten chłopak spędza większość czasu bawiąc się elektronicznymi gadżetami: komórką, laptopem, albo słucha muzyki z iPoda. Do tego kaprysi, narzeka i bywa niemiły. Nie potrafi docenić tego, co ma. Lata 70. będą dla niego dość egzotyczne, bo jak trafnie zauważa Mikołaj, został uwięziony w czasach, w których większość produktów wciąż czekała na wymyślenie. Ale za to dzieci mogły do woli bawić się na podwórku, rodzice nie kontrolowali ich na każdym kroku. Co nie zmienia faktu, że chłopiec jest po prostu przerażony i gdyby nie pomoc nowego kolegi – Krzyśka – mógłby sobie w nowych realiach nie poradzić. W miarę upływu czasu Mikołaj coraz bardziej tęskni, chciałby jak najszybciej znaleźć się we współczesnym Wrocławiu. To tam właśnie autorka umiejscowiła akcję książki. Czy uda mu się w końcu wrócić z przymusowej wycieczki w przeszłość?

"Kaktus na parapecie" to ciekawie opowiedziana historia o rzeczywistości Peerelu (Pewexy, wykopki i inne atrakcje), wciągająca już od pierwszych stron. Dobrze skonstruowana fabuła, humor i przystępny język bez kolokwializmów oraz duża czcionka stanowią wystarczającą zachętę do czytania. Autorka sprawnie prowadzi młodszych czytelników przez meandry rzeczywistości lat 70, odpowiednio dawkując różne ciekawostki i absurdy. Lektura spodoba się i dużym, i małym. Dorośli odbędą sentymentalną podróż w czasie do lat młodości (a może nawet dzieciństwa), dzieci dowiedzą się co nieco o dziwnych, ale i niezwykłych czasach.

"Kaktus…" opowiada nie tylko o szalonej przygodzie Mikołaja. Uważny czytelnik wyciągnie z niej mądre wnioski: doceni czasy, w których przyszło mu żyć, być może przestanie narzekać na kolejki w sklepach i niewypieczony chleb. A Mikołaj? Czy ta historia też go czegoś nauczy? Może przestanie być takim malkontentem, uświadomi sobie czym jest przyjaźń, szacunek i że modne gadżety wcale nie świadczą owartości człowieka. Ale by to dostrzec potrzeba dojrzałości i zmiany perspektywy myślenia. A w przypadku niektórych wskazana jest podróż w czasie.

Magda Świtała

P.S. A na stronie wydawcy przeczytacie wywiad z autorką książki, Magdaleną Zarębską - tutaj.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • OKO