Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mam oko na litery

Autorzy: , dodano Wtorek, 12 marca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Mam oko na litery"
Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Przyznam, że dałam się wciągnąć! Kto zna "Miasteczko Mamoko" – wie w czym rzecz. Plejada charakterystycznych postaci zaludniających (choć to nie ludzie, a zwierzęta i stwory) tłumnie strony książeczek to niezła gratka dla ćwiczenia umysłu. Tym razem trzeba mieć szczególne oko! Na oglądających (podobnie jak poprzednie – te książki nie zawierają też ani jednego słowa) czekają zadania.

W "Mam oko na litery" trzeba znaleźć wszystkie (a przynajmniej jak najwięcej) przedmioty, zwierzątka, postaci zaczynające się na kolejne litery alfabetu. Jak dużo? Przy każdej literce jest podpowiedź ile "znalezisk" powinno stać się łupem poszukujących. Jedne są bardziej oczywiste, np. apteczka, akordeon, arbuz na "a", ale już jeśli doda się np. aeroplan, to może się okazać, że znalazło się nawet trochę więcej. Albo na "b" - wiadomo, że będą to bluzka, bocian, ale też bokser, baletnica. Lecz czy dwie małpki można nazwać bliźniakami zaliczając sobie kolejny punkt? Pewnie tak. W końcu chodzi tu o kojarzenie, spostrzegawczość, wyobraźnię, no i dobrą zabawę. Czasem autorzy umieścili wyraziste "odpowiedzi", czasem są to szczególiki. Tropienie jest tak fascynujące, jak i analizowanie treści przedstawionych na obrazkach.

W "Mam oko na liczby" zadanie polega również na szukaniu, tym razem połączonemu z liczeniem. Ktoś może powiedzieć – to pestka liczyć do 10! Tu nie pestka, a nie lada wyzwanie – elementów jest tak dużo, że stopniowe wyszukiwanie ich (od 1 do 10 – wzrastająco na kolejnych obrazkach) wcale nie jest proste. Mogą być umieszczone w pobliżu siebie, ale też rozpierzchnąć się po całej stronie. Bohaterowie na kolejnych stronach przemieszczają się – można ich podejrzeć w dżungli, piwnicach, domowym zaciszu, podczas wyprawy w góry, na lotnisku a nawet w kosmosie (i nie tylko). Trzy nietoperze, trójgłowy smok, siedem gwiazdek, dziewięć latarni – każde zadanie to 10 takich (od jedynkowo do dziesiątkowych) kompletów.

Te książki to dla wytrwałych tropicieli (i ich oczu) nie tylko zabawa, ale też możliwość nauki, rozwoju spostrzegawczości, koncentracji. Same plusy! Warto dać się wciągnąć!

Anna Kossowska - Lubowicka

link

Zabawa naprawdę przednia biorąc pod uwagę fakt, że można też szukać słów obcojęzycznych, choćby po angielsku. Okazuje się, że żółw w trampkach nieprzypadkowo zagrzał miejsca u boku literki T :) To dodatkowy walor tej książeczki; można ją na pewno uznać za inwestycję na wiele lat i kilka pokoleń.

dodał: Edyta, Wtorek, 12 marca 2013 22:26

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej