Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gwiazdka z nieba

Autorzy: , dodano Wtorek, 29 stycznia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Gwiazdka z nieba"
Liliana Bardijewska
oprac. graf. Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Ezop, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czekanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę i Mikołaja, a co za tym idzie – prezenty, zwłaszcza te wymarzone – to czas pełen tajemniczości, nadziei, ale i napięcia, niepokoju, niecierpliwości, czasem zawodu. Nic dziwnego, że Tomaszkowi trudno było wytrzymać – i tupał, i płakał, i... rzucił w kąt swego ukochanego misia. Już nie mógł doczekać się prezentu - kukiełki na patyku – prawdziwej teatralnej lalki. Trudno było wytrzymać i misiowi – to zrozumiałe, że z powodu odrzucenia przez przyjaciela - postanowił opuścić cieplutki dom: ze łzami, zranionym sercem, podeptanym poczuciem własnej wartości. Smutku tu w opowieści jest więcej – nawet za oknem deszcz leje jak z cebra, a zamiast śniegowych zasp kładą się na chodnikach olbrzymie kałuże. Ech, tak to czasem bywa i w życiu... Tak dzieje się z emocjami, które bywa, że z radości zmieniają się w rozczarowanie, poczucie gorszości, jak pierwszy śnieg w strugi deszczu...

Jednak z małego białego obłoczka jak symbol nadziei spływa na czarny misiowy nosek, choć najmniejsza to jednak bardzo silna i krzepiąca śnieżynka o imieniu Śmieszynka. Jeśli komuś wydaje się, że miś po odrzuceniu przez Tomaszka po prostu urażony zerwał relację - to się myli. Owszem, pluszowy towarzysz odchodzi. Jednak po to, żeby wrócić. Jak prawdziwy przyjaciel – mimo żalu, olbrzymiego zawodu nie rezygnuje z bliskiej relacji. Trudne to wszystko – w życiu na pewno. W książce – też porusza, ale jednak czuje się, że to nie koniec, że coś się zdarzy... Coś pozytywnego.

Miś ma pomysł na odzyskanie bliskości chłopca. Jeśli św. Mikołaj ponownie przyniósłby go Tomaszkowi – ten z pewnością pokochałby go, jak nową zabawkę... Mleczna Droga, Mała Niedźwiedzica, gwiazdy, konstelacje – mały miś trafia wysoko, tak wysoko, by odnaleźć św. Mikołaja i odzyskać przyjaźń. Nie ma dla niego przeszkód. Znajduje też i pomoc. Ponieważ znajomość ze śnieżynką staje się czymś bliższym, ważnym, czymś, czemu warto poświęcić myślenie o sobie... wszystko nabiera sensu. Również dla Śmieszynki miś przestaje być tylko znajomym – troszczy się, martwi, poszukuje... Miś nie tylko chce odzyskać, ale i zyskuje przyjaźń. W chłopcu – Tomaszku też coś się zmienia. Dociera do niego (czy to za sprawą śnieżynki?), że przyjacielem jego nie jest wcale wyczekiwana długo kukiełka...

Baśniowość łączy się w książce z życiem, głębokimi uczuciami – często trudnymi. Opowieść nie pozostawia jednak czytelnika w smutku, a misia z przegraną. Nawet tracąc - też można zyskać. W "Gwiazdce z nieba" jest nadzieja i silna wiara w przyjaźń, różne są jej koleje, ale jednoznaczny cel: by na nowo być blisko.

Urzekająca opowieść. Prowadzona sprawnym piórem, dopracowanym stylem, piękną polszczyzną, z działającymi na wyobraźnię opisami i szczególnym klimatem. Może nawet nie tyle świątecznym (choć ta tematyka narzuca się sama), co dotykającym głębi relacji i wartości, którymi warto się kierować. W tekście są też fragmenty bardziej poetyckie – wierszowane śpiewanki, które nawet można nucić na własne melodie przy czytaniu dzieciom... Są też podtrzymujące klimat ilustracje Ewy Poklewskiej – Kozielło. I jednoznaczny przekaz: przytulajcie i szanujcie swoje misie! Mówiąc wprost: swoich przyjaciół.

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa