Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tajemnica Malutkiej

Autorzy: , dodano Piątek, 30 listopada 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tajemnica Malutkiej"
Anna Onichimowska
ilustr. Agata Dudek
oprac. graf. Agata Dudek i Małgorzata Nowak / Acapulco Studio
Wydawnictwo Ezop, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Tajemnica Malutkiej jest tajemnicą piękną, bo wspólną. To historia o dziewczynce, którą opowiadają na zmianę Ula i jej Tata. Koncepcja opowiadania bajki dwugłosem, na zaśnięcie sprawia, że historia biegnie w nieprzewidywalnym kierunku, jest bliska stylistyce sennego marzenia, w którym wszystko może się zdarzyć...

Główną postacią tej historii w historii jest Malutka, która, jak samo imię wskazuje, jest mała ale… tylko w porównaniu ze swoimi wielkimi stopami. Stopy Malutkiej są tak duże, że podczas deszczu dają schronienie mieszkańcom miasteczka, a w dni pogodne są dla nich źródłem śmiechu i żartów. Nie mąci to jednak pogody ducha bohaterki, która serdecznie śmieje się razem z nimi, bo po prostu lubi, jak ludzie się cieszą. W obliczu takiej postawy trudno Malutkiej nie polubić i nie kibicować jej w spełnieniu marzenia o kolorowych trzewikach czy próbie dotarcia do krajów, gdzie pada śnieg i gdzie mieszkają jej rodzice. Poznając historię Malutkiej poznajemy też Ulę, bo mała narratorka i jej bohaterka mają, naturalnie, wiele wspólnego. Marzenia obu bohaterek - o charakterystycznych butach, śnieżnych atrakcjach, pluszowym białym misiu - w jakimś sensie nakładają się na siebie, trudno zgadnąć, czy to jeszcze marzy Malutka, czy już Ula... Pewne jest, że mają one dziecięcy urok i obezwładniającą prostotę, bo czego więcej można pragnąć!

Obie dziewczynki wykazują podobną, urzekającą samodzielność małego człowieka, który podejmuje wyzwania, związane z jego marzeniami: Malutkiej uda się wejść do cyrku mimo braku wystarczających funduszy, uda się jej też odnaleźć krainę pokrytą śniegiem. Obie dziewczynki są też mądre i rezolutne, to zdaje się za sprawą poczucia bezpieczeństwa, które Uli daje Tata, a Malutkiej – Babcia.

Ilustracje Agaty Dudek wnoszą do opowieści Anny Onichimowskiej nowe spojrzenie, wprowadzają nowe ścieżki interpretacyjne, puszczają oko do czytelnika-oglądacza: Babcia przeklina lecąc na dywanie, bo ma lęk wysokości, na bucie Malutkiej możemy dostrzec psa lub gentlemana w meloniku, który jeździ po nim na rowerze, zaś rozkładówka przedstawiająca cyrk jest już istnym bogactwem dziwów. Jest na niej dwugłowy pies, piramida zwierząt na równoważni, pulchna dziewczynka rozmiarów tak dużych, że na kolanach trzyma samochód... Z wielością wątków korespondują techniki, którymi posługuje się ilustratorka – od postaci narysowanych flamastrem po te, które narodziły się z kolażu. A że typograficznie książka też została dopieszczona przez autorkę ilustracji we współpracy z Małgorzatą Nowak z Acapulco Studio – całość jest bardzo charakterystyczna i bardzo smakowita.

Ula Jankowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Wróble na kuble