Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów

Autorzy: , dodano Środa, 17 października 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów"
Ewa Solarz
oprac. graficzne Anna Niemierko
ilustr. AROBAL Bartek Kociemba, Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Joanna Gniady, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski,Paweł Jońca, Karolina Kotowska, Tomasz Leśniak, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Agata ENDO Nowicka, Marianna Oklejak, Joanna Rusinek, Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Wytwórnia, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wszystko wokół nas to dizajn - pokazuje to elementarz napisany przez Ewę Solarz i zilustrowany przez 25 utalentowanych artystów.

Autorki ilustracji w galerii: Katarzyna Bogucka, Ada Bucholc, Anna Niemierko, Agata Endo Nowicka.

Informacja wydawcy:

Dizajn jest wszędzie! Drogi rodzicu, drogi dzieciaku, czy myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował? Bo właśnie na tym polega projektowanie, czyli dizajn. A zaprojektowane jest naprawdę wszystko: i rzeczy bardzo małe, jak spinacz do papieru, i te bardzo duże, jak samolot; i te zwyczajne, jak wiadro, i eleganckie jak perfumy; i rzeczy do ubrania, jak trampki, i do jedzenia, jak cukierki. Wszystko! 100 rzeczy obejrzycie w elementarzu, tysięcy pozostałych szukajcie wokół siebie. Nasza książka też została zaprojektowana. 25 ilustratorów przygotowało po cztery rysunki, każdy wymyślił je inaczej. Potem grafik zaprojektował, jak to wszystko ładnie i funkcjonalnie złożyć w całość. Obok obrazków znajdziecie informacje o autorach ilustracji oraz twórcach rzeczy, które przedstawiają. Przyjemnego oglądania i odkrywania wszędobylstwa dizajnu!

Ewa Solarz

Ewa Solarz po raz kolejny uświadamia nam, że wszystko, co nas otacza, to dizajn. Autorka wybrała 100 przedmiotów, które z codziennego użytkowania zna niemal każde dziecko i dorosły. Większość pokazanych rzeczy z czasem weszło do kanonu dizajnu.

Książka ma być pretekstem do wspólnego, dzieci i rodziców, odkrywania wokół siebie świata rzeczy zaprojektowanych – do ich nazywania i myślenia o nich jako o przemyślanych wynalazkach. Do uwrażliwienia na przedmioty.

Wybrane przez autorkę obiekty zostały narysowane przez grupę utalentowanych artystów młodego pokolenia. Tak powstał podwójny elementarz: i dizajnu, i polskich ilustratorów. Każdy z nich narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je w książce według kolejności alfabetycznej nazw przedmiotów, jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: podstawowe informacje dla rodziców (data powstania projektu, nazwisko projektanta), tak aby dzieci będą mogły dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę „Coca-Coli”, albo w którym roku powstały: opakowanie czekolady “Jedyna” czy flakon perfum “Chanel nr 5″, skuter “Vespa”, czy trampki “Converse”.

Książce towarzyszy (a może jest odwrotnie?) wystawa ilustracji pod tym samym tytułem. Autorka książki jest jej kuratorem. Wystawa będzie jednym z wydarzeń tegorocznego Łodź Design Festival i będzie ją można oglądać w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 24 w dniach 18-28.10.2012 http://www.lodzdesign.com/2012/wydarzenia/edukreacja/ilustrowany-elementarz-dizajnu/

Ewa Solarz (idea, tekst, kurator wystawy) - ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka, prowadzi internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl, wcześniej współpracowała z magazynem „Dom & Wnętrze”. Autorka książki dla dzieci D.E.S.I.G.N. (Dwie Siostry). Jest ściśle związana z Łódź Design Festiwal. Jest kuratorką Edukreacji - części festiwalu skierowanej do dzieci i "Must Have" -cyklicznego plebiscytu i wystawy prezentujących najciekawsze produkty polskich projektantów wdrożone do produkcji. Organizuje i prowadzi warsztaty dla dzieci promujące i oswajające dzieci z wzornictwem przemysłowym. Mama Jaśka i Marianki.

Anna Niemierko (projekt graficzny) - ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Projektowania Książki. Obecnie pracuje jako grafik – freelancer. Specjalizuje się w grafice wydawniczej (ilustracja, projektowanie książek i znaczków pocztowych). Wielokrotnie nagradzana w konkursach w kraju, jak i zagranicą.

Ilustratorzy - wśród zaproszonych do współtworzenia tego projektu ilustratorów są najciekawsi, najbardziej utalentowani artyści młodego pokolenia. Tacy, którzy już odnieśli sukces i tacy, którzy świat zaraz dostrzeże. Są wśród nich nie tylko ilustratorzy książek dla dzieci, ale także tacy, którzy z tematem ilustracji dla dzieci zmagali się po raz pierwszy.

Wytwórnia istnieje od 2005 roku. Strategią wydawnictwa jest powrót do bogatej tradycji ilustrowanej książki dla dzieci lat 60 i odkrycie nowych talentów wśród najmłodszego pokolenia grafików polskich, uczniów dawnych mistrzów. Wytwórnia jako jedno z małych wydawnictw, które powstały w pierwszej dekadzie wieku zapoczątkowała odnowę, której owoce i naśladowców widać obecnie. Innowacyjne rozwiązania graficzne to znak firmowy wydawnictwa, które uważane jest za jedno z najbardziej wyróżniających się i konsekwentnych w swych działaniach, a publikacje Wytwórni doceniane są w międzynarodowych i krajowych konkursach:

- najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda BolognaRagazzi Award za książki "Tuwim. Wiersze dla dzieci" (2008) i 'Wszystko gra" (2012)
- Srebrny Medal w konkursie European Design Awards dla książki "Wszystko gra',
- Honorowe Wyróżnienie w konkursie The Best Designed Books from all over the World 2012 dla książki "Pampilio" organizowanego przez frankfurcką Artbook Foundation
- wyróżnienia i nagrody w krajowych konkursach Książka Roku IBBY i Najpiękniejsza Książka Roku PTWK.

W 2012 r. twórczyni wydawnictwa Magdalena Kłos-Podsiadło została zaproszona do udziału w obradach międzynarodowego jury konkursu dla ilustratorów organizowanego przez Targi Książki dla Dzieci w Bolonii.

Książki Wytwórni ukazały się również we Francji, Norwegii, Belgii, Brazylii, Korei Południowej i we Włoszech.

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • czaple
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli