Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Brumm wybiera się na wycieczkę

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 4 lutego 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pan Brumm wybiera się na wycieczkę"
Daniel Napp
przeł. Elżbieta Zarych
Wydawnictwo Bona, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ech, pozazdrościć Panu Brummowi – właścicielowi brunatnego futra i drewnianej chatki ze schludnym obejściem. Nie tylko nieruchomości i miejsca, w którym przyszło mu żyć – na górskiej polanie, ale też tego … co robi w każdą środę. Pan Brumm w każdą środę wrzuca na plecy "wszystko od A do zegarka" (tego nie zazdroszczę – ciężar musi być ogromny) i wybiera się na wycieczkę. Te krajobrazy! Te przygody! Zwłaszcza, gdy ma się u boku przyjaciół – Borsuka i Kaszalota (mała złota rybka) i do spełnienia misję... odszukania owcy – uciekinierki. Choć Pan Brumm zadbał o rożne rzeczy w swoim plecaku (między innymi niezwykle przydatne matrioszki, telewizor, maszynkę do mielenia, konewkę, deskę do prasowania), to zapomniał o mapie, namiocie, śpiworze. Cóż to jednak oznacza dla prawdziwych turystów! Zahaczywszy o przepiękną – pełną bajkowych stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów jaskinię – znaleźli i zaginioną owieczkę, i wyciąg do transportu mleka jej właściciela – Ryjka, i śniadanie, i drogę do domu.

Oprócz zabawnej treści wielkim bogactwem książki są dowcipne ilustracje – dla wnikliwych. Jeśli wytężymy wzrok można na przykład dostrzec postaci niewielkie – żyjące "w parterze" - tu osobnik w bejsbolówce używający kolorowych sprayów w wiadomych celach – ozdabiania smutnych kamieni, tam drwal lub ktoś koszący trawę, mrówki wspinające się z całym wyposażeniem na szczyt. Jest i szybująca krowa, i... pewnie jeszcze dużo postaci, których na pierwszy rzut oka nie widać (o, właśnie zauważyłam na maleńkiej skalnej półeczce rowerzystę z gatunku myszowatych, w kasku oczywiście). Warto też zawiesić wzrok na stadzie owiec – jakież tam osobistości! Damulka w papilotach, owieczka w okularach, kasku, z fajeczką, nawet dzidziuś w śpioszkach w paski ze smoczkiem w pysku. Zabawnie, atrakcyjnie, inteligentnie.

Dla najmłodszych jeszcze gratka: spośród przedmiotów narysowanych na początku książki mają za zadanie wybrać te, które powinny znaleźć się w plecaku na wycieczce. I mam nadzieje, że będą nieco bardziej oszczędne w swoich wyborach niż Pan Brumm. Podpowiem: słuchawka od prysznica lub konewka nie są niezbędne, ale już mapa, kanapka, latarka tak. Ech, pewnie poradzą sobie. W razie czego – na końcu książki... obrazkowa odpowiedź.

Zazdroszcząca Panu Brummowi

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble