Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zwyczajny dzień z doktorem Korczakiem

Autorzy: , dodano Czwartek, 13 grudnia 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Zwyczajny dzień z doktorem Korczakiem"
Katarzyna Zimmerer
ilustr. Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo W.A.B., 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dobre dziecko. Mądre dziecko. Spokojne. Zdolne. Zrównoważone. Serdeczne. Nade wszystko posłuszne. Szanuj. Nie mów - słuchaj. Litania żądań. Czy dziecko to żywopłot do przycinania?

Dla Szymka z opowieści Katarzyny Zimmerer ten poniedziałek to zwyczajny dzień. Wstaje rano, je śniadanie (smaży rodzinie jajecznicę - przywilej, który sobie wywalczył), później jest zwada z młodszą siostrą, w szkole lekcja w-f, a na niej uwaga do dzienniczka. Następnie lekcja przyrody - Szymek za karę musi napisać referat o ptakach. Na przerwie bójka z kolegą i wizyta w gabinecie dyrektora. Na matematyce - niestarannie odrobione zadanie domowe. Na lekcji plastyki rysowanie wiosny według szablonu. Po szkole wizyta u babci; piesek babci, kiedy dzieci nie patrzą, wykopuje sadzonki sąsiadce. Wieczorem - wizyta zaprzyjaźnionej pani Basi i przepytywanie przez tatę z minionego dnia. Nic specjalnego się nie wydarzyło. Ot, niezbyt grzeczny i trochę rozkojarzony chłopiec, który ma trudności z podporządkowywaniem się poleceniom. Tak wygląda ten dzień oglądany od strony zdarzeń. Tak wygląda, oglądany przez dorosłych.

A jak widzi go Szymek? Z jego perspektywy ten dzień jest wypełniony różnej wielkości smutkami. Żaden z nauczycieli nie docenia pracy i starań chłopca. Nikt nie ocenia sytuacji właściwie, nie zadaje sobie trudu bycia uważnym. Za to wielu dorosłych usiłuje zyskać posłuch, rozdając słowne kuksańce i kary. Zaprzyjaźniona z rodzicami sąsiadka mówi rzeczy, które ranią i naruszają godność dziecka - gruboskórność, która byłaby nie do pomyślenia w dorosłym świecie. To zwyczajny dzień, nie zdarzyło się przecież nic przełomowego. Ale czy takiej zwyczajności chcemy dla dzieci?

Każdy rozdział książki Katarzyny Zimmerer opatrzony jest cytatem z pism Korczaka. Stary Doktor mówi do nas, dorosłych, dobitnie i prosto. Wskazuje na ogromny potencjał młodych, który możemy zmarnować nieumiejętnym postępowaniem. Dzieci to mali ludzie, a nie stworzonka do pieszczot i tresury, dodatek do naszego skomplikowanego świata. Przewaga dorosłych nad małymi jest ogromna. Jesteśmy silniejsi, mądrzejsi. Pomyślmy, jak często my, dorośli prawodawcy, żądamy szacunku, a sami go nie okazujemy. Jak drażnią nas dziecięce błędy i jak łatwo rozgrzeszamy własne. Jak wiele zakazów jest niepotrzebnych. Podczas tego długiego dnia w Szymku rośnie bezsilność. Marzy, że jest jastrzębiem, wolnym od kontroli i strachu. Samotnikiem. A przecież to wspaniałe, towarzyskie, pełne fantazji dziecko, które zakończy dzień optymistycznie - bo pokłady radości są jeszcze niewyczerpane.

Przejmująca to książka. Pokazuje mnóstwo prostych sytuacji, które wystawiają na szwank dziecięcą wrażliwość. Fragmenty dzieł Korczaka dobrane są bardzo dobrze - celne słowa Starego Doktora, mówiącego głosem dzieci, mocno zapadają w pamięć. Ta opowieść to cenna pozycja w kończącym się Roku Korczakowskim. Dla dzieci, żeby im powiedzieć "masz prawo" i dla dorosłych, żeby powiedzieć "masz obowiązek". Masz obowiązek zamienić złą zwyczajność w dobrą.

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Żółwik