Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Samowarek mojego dziadka

Autorzy: , dodano Wtorek, 25 września 2012 | kategoria: Z archiwum słonia

"Samowarek mojego dziadka"
Anna Kamieńska
ilustr. Wiesława Grosset
Nasza Księgarnia, 1967


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Samowar zazwyczaj wyobrażamy sobie jako błyszczący, srebrzysty przedmiot z kranikiem, służący do parzenia herbaty. Jak się okazuje, nie tylko. Wystarczy użyć wyobraźni, by lśniący przedmiot zmienił przeznaczenie. Dziadek Myrki i Piotrusia tak właśnie zrobił: pomyślał, pokombinował i z samowarka wyczarował pojazd, którym nie tylko można mknąć ulicami, ale nawet latać! Piotruś chyba wdał się w dziadka, bo też jest pomysłowym wynalazcą, na przykład takiego „mastanieprogo”.

Dzieci uwielbiają spędzać czas w domu dziadków. Właśnie tam dzieją się różne magiczne i niesamowite rzeczy, które dzieci określają po prostu jako „dzianie się”. Babcia ma kapitalne poczucie humoru, a dziadek jest najlepszym na świecie opowiadaczem baśni. Jego opowieść o królestwie Kajetanii i królu Mateuszu (w tekście wyróżniona brązową czcionką) nie jest zwykłą bajką. W starym domu nie ma czasu na nudę, chociaż wtedy nie było komputerów, a o konsolach do gier nikt nawet nie słyszał. Ale za to były inne, cudowne wynalazki, sprawiające sporo frajdy. Nic dziwnego, że dzieciom nie chce się iść do szkoły, bo komu się chce? Ale za to wraca się do domu dziadków, gdzie wszystko jest inaczej. Wiekowy zegar odmierza czas wspólnych zabaw, a w starym domu jest mnóstwo różnych zakamarków i takie tajemnicze okienko, przez które widać to, co mogłoby się stać...

Babcia chowa w szafie prawdziwe skarby: kasetę z farbami, stare pudełko po cukierkach pełne najróżniejszych guzików, a dzieci są nimi zachwycone. Od czasu do czasu w domu dziadków pojawiają się również rodzice Myrki i Piotrusia, co często skutkuje robieniem sobie nawzajem psikusów i radosnymi przebierankami. Cokolwiek by się działo - rodzina jest jak opoka, wszyscy mogą na sobie polegać. Widać troskę i serdeczność w codziennych kontaktach.

W książce dzieciństwo wydaje się być beztroskie, magiczne. Ten nastrój budują dziś już zakurzone nieco rekwizyty, choćby kominek z buzującym ogniem i trzaskającymi polanami. Ciekawość świata i przyrody, jego smaków, codzienne rytuały porządkujące dzień, odświętność niedzieli, wyjadanie świeżych owoców dzikiej trześni: może to właśnie jest ten zapomniany smak dzieciństwa? Odkurzanie wspomnień bardzo często zaczyna się od wracania pamięcią do domu babci i dziadka. Często to dzięki nim te wspomnienia należą do najpiękniejszych. I chciałoby się, tak jak Piotruś, mieć samowarek, dzięki któremu możliwe byłyby podróże w czasie. Nie tylko po zakamarkach pamięci.

Czasami nie wiadomo, co wydarzyło się naprawdę, a co jest tylko wytworem fantazji. Ale ten dualizm wydaje się nie mieć żadnego większego znaczenia. To tylko kwestia pamięci, wrażeń przefiltrowanych przez czas i wspomnienia. W podobnym klimacie utrzymane są monochromatyczne ilustracje Wiesławy Grosset: oniryczne, bajkowe, poetyckie. Piotruś ujął to w ten sposób: Lubię grube książki. Nie lubię cienkich. Dom moich dziadków jest jak (…) bardzo gruba, trochę zwariowana książka, którą można otworzyć i czytać w każdym miejscu.

Niech więc młodsi czytelnicy zachwycą się należącym już do przeszłości światem bez telewizji, a dorośli z powrotem staną się dziećmi.

Magdalena Świtała

link

Pewnego dnia, buszując po poznańskim pchlim targu, przyniosłam do domu aż dwa "Samowarki..." :D Bardzo, bardzo lubię książki Kamieńskiej!

dodał: ala, Wtorek, 25 września 2012 12:45

Wiem, wiem:) Kamieńska potrafi wyczarować cudne krainy, w których dzieci są szcześliwe, a dorośli na powrót nimi się stają:)

dodał: Magdalena Świtała, Czwartek, 4 października 2012 09:44

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach