Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 25 lutego 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic"
Wojciech Bonowicz, Jerzy Illg, Anna Onichimowska, Grzegorz Gortat, Maciej Wojtyszko, Rafał Kosik, Ewa Karwan-Jastrzębska
ilustr. Katarzyna Nowak
oprac. graficzne: Maria Gromek, Paweł Panczakiewicz
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Osiem nowych przygód Bolka i Lolka, napisanych przez znanych i lubianych autorów (m.in. Onichimowska, Kosik, Wojtyszko), czyta się przyjemnie, ale bez zachwytów. Piszę to ja, czytelniczka blisko 35-letnia, wychowana na Reksiu, Uszatku i rzeczonym Bolku i Lolku. Może chodzi o formę? Bardziej przemawia do mnie kreskówka niż tekst bogato ilustrowany. Może kieruje mną sentyment za czasami dzieciństwa, kiedy najbardziej koszmarne bajki, aczkolwiek Bolek i Lolek do nich nie należał, wydawały się arcydziełem, wobec braku innych rozrywek, ciekawych historii, kolorów. Albo, co tu kryć, nie jestem adresatką tej publikacji – chyba właśnie tak. Bo moi synowie, młodsi nieco od literackich bohaterów, oceniają nowe przygody Bolka i Lolka zdecydowanie na plus. Ich te opowiastki śmieszą, ciekawią, a nawet straszą.

Seria animacji zainicjowana w 1962 roku, gdzie występowali dwaj chłopcy w młodszym wieku szkolnym, z założenia miała opowiadać o chłopięcych, podwórkowych przygodach, inspirowanych doświadczeniami lekturowymi. Z grubsza o tym samym traktują opowiadania z 2012 roku, pomieszczone w drugim tomie "Nowych przygód Bolka i Lolka" pod tytułem "Łowcy tajemnic". I tak na początek chłopcy zostają Indianami, polującymi na Białego Łysego Bawoła – w tej roli zawsze gotowy do zabawy Dziadek, którzy zdejmują pokonanemu wojownikowi skarb, zamiast skalpu. Budują także wigwam. W dalszej kolejności Bolek i Lolek wyjeżdżają z Tatą i wujkiem Edwardem na męską wyprawę pod namiot i spotykają się oko w oko z… sami przeczytajcie. Jedno z opowiadań dotyczy rowerowej wycieczki, w innym Bolek i Lolek wcielają się w role detektywów. Wśród przygód, które mogłyby się wydarzyć każdemu, znajdziemy także taką, która przyprawiona szczyptą grozy, przenosi nas do tajemniczej komnaty po drugiej stronie lustra. I właśnie opowiadanie Ewy Karwan-Jastrzębskiej wydaje mi się najciekawsze, choć wykorzystuje znany schemat przejścia bohaterów do fantastycznego świata. Bolek i Lolek są w nim chłopcami potrafiącymi nie tylko rozstawić namiot, przygotować wycieczkę rowerową, czy znaleźć psa, ale umiejącymi również snuć opowieść, która pozwala zmieniać ich położenie. Brzmi tajemniczo? Zajrzyjcie do lektury.

Polecam tom drugi "Nowych przygód Bolka i Lolka", szczególnie czytelnikom płci męskiej, mniejszym i większym, którym przygody rodem z westernu czy obozu przetrwania wydają się pociągające, zabawne, pouczające. A także mamom (czy też żonom) tych chłopców, by mogły zrozumieć synowskie potrzeby, marzenia czy… nietypowe sposoby na poderwanie dziewczyny.

Łucja Abalar

link

"Nowe przygody Bolka i Lolka: Łowcy tajemnic" - Grzegorza Gortata, Macieja Wojtyszko, Rafała Kosika, Wojciecha Bonowicza, Ewy Karwan-Jastrzębskiej, Anny Onichimowskiej, Jerzego Illg to doskonała pozycja dla dzieci uwielbiających Bolka i Lolka, jak i dla rodziców, którzy postanowią im je czytać. Oczywiście ci młodsi będą bardziej zadowoleni lekturą, ale czytający im mama lub tata będą mogli przypomnieć sobie postaci z bajki które często oglądali na dobranoc.

dodał: Łędina, Wtorek, 7 maja 2013 17:48

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach