Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Magiczne drzewo. Pojedynek

Autorzy: , dodano Wtorek, 19 lutego 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Magiczne drzewo. Pojedynek"
tekst i oprac. graf. Andrzej Maleszka
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kuki, Blubek i Gabi wraz z psem Budyniem planują spędzić niezwykłe wakacje. A że mają zdolności magiczne, wierzą, że uda się im zrobić to bez wiedzy i, rzecz jasna, przyzwolenia rodziców. Zaopatrzeni w czerwone krzesło, będące częścią magicznego drzewa, które niegdyś podczas burzy trafił piorun i zostało przerobione na przedmioty domowego użytku, konstruują pojazd. Dra-kula, bo tak nazywa się wehikuł, ma wiele możliwości. Przemieszcza się przez toczenie się i skakanie, jest elastyczna jak guma, może zamienić się w kilka mniejszych pojazdów lub skurczyć się do rozmiarów guzika. Przyjaciele odbywają krótką, aczkolwiek pełną niebezpieczeństw podróż, podczas której wbijają się w przęsło mostu, cudem unikają posiekania przez wiatraki elektrowni wiatrowej i tracą sterowność , gdyż urywa się joystick. To ich jednak nie zniechęca, wręcz przeciwnie: utwierdza w przekonaniu, że nadchodzące wolne tygodnie spędzą w niezwykle emocjonujący sposób. Jednak wspaniałe plany niweczy mama Kukiego, która podejrzewając, co się święci, wysyła syna na obóz szachowy, a gadającego psa – do hotelu dla czworonogów. "Kara" okazuje się nie tak sroga, gdyż na ten sam obóz wyjeżdżają Gabi i Blubek. Zatem przygody gwarantowane!

Co wydarzy się na obozie szachowym i jakie to będzie miało skutki dla przyjaciół? Kim jest Ikuk, i dlaczego wyrządza tyle zła? Jaką moc mają białe szachy? Kto zamieni się w koguta, a kto w hamburgera? Jak wygląda pojedynek stalowych gigantów? Wszystkiego dowiecie się z książki reżysera i scenarzysty Andrzeja Maleszki pt. "Magiczne drzewo. Pojedynek". To czwarta część bestsellerowej serii "Magiczne drzewo", opowiadającej m.in. o losach chłopca, który dzięki krzesłu, stworzonemu z zaczarowanego drewna, przeżywa fantastyczne przygody. Na podstawie opowieści powstał pełnometrażowy film oraz serial, nagrodzony telewizyjnym Oscarem – Emmy, za wyobraźnię, mądrość i humor.

Czytając "Pojedynek" nie mogłam oprzeć się wrażeniu podobieństwa tej fabuły do przygód Harry'ego Pottera. Czy to ze względu na magiczny klimat panujący w zamku na wyspie, gdzie zlokalizowana jest akcja powieści, czy przez dobór bohaterów: dwóch chłopców, wpadających ciągle w tarapaty oraz błyszcząca inteligencją dziewczynka. Zresztą Kuki, podobnie jak Harry, noszący okulary o owalnym kształcie, odwołuje się dwukrotnie do pomysłów najbardziej znanego we współczesnej literaturze adepta szkoły magii.

Przy czym brytyjski cykl, a szczególnie jego pierwszą część, czyta się mniej sprawnie. "Pojedynek" pochłania się w dwa, maksymalnie trzy wieczory. Powieść Maleszki ujęta w krótkie rozdziały, napisana jest dynamicznym, działającym na wyobraźnię językiem, wspieranym przez filmowe ilustracje. Fabuła jest tak skonstruowana, że aż trudno złapać oddech. A jednocześnie nie można się od niej oderwać i porzucić bohaterów, którzy co rusz wpadają w pozornie nierozwiązywalne problemy. Przewracając stronice książki, pełni napięcia, zastanawiamy się, co jeszcze przydarzy się Kukiemu, jaką maszynę skonstruuje Blubek, czy Nikodem przestanie skarżyć, Zula narzekać, a Ikuk – czynić zło. I czy Kuki skradnie całusa Gabi?

Zazdroszczę autorowi "Magicznego drzewa" tak żywej wyobraźni, która pozwoliła mu stworzyć pełną niesamowitych postaci, sytuacji i miejsc powieść, dodatkowo trzymającą w napięciu i opowiadającą o czymś więcej niż o wymyślonych światach. "Pojedynek" to przecież historia chłopca, który dzięki magii przeżywa fantastyczne przygody, ale to dzięki przyjaźni, mądrości i sprytowi udaje się mu wychodzić cało z opresji. Polecam tę lekturę młodszym nastolatkom, ale także dorosłym, którym świat klonów, magicznych krzeseł i pojazdów wydaje się ciągle atrakcyjny.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną