Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wielkie małe kobietki

Autorzy: , dodano Piątek, 7 grudnia 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wielkie małe kobietki"
Aleksandra Polewska
ilustr. Ola Krzanowska
Wydawnictwo Czerwony Konik, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Sukces to talent plus ciężka praca. Czy tylko? Poznajcie Marysię, Gabrielle, Agatę, Edith i Audrey - bohaterki "Wielkich małych kobietek" Aleksandry Polewskiej.

Koniec wieku XIX - Marysia nie chce się uczyć ortografii, znacznie bardziej interesuje ją fizyka i astronomia. Tato Marysi, sam fizyk, żałuje, że razu pewnego opowiedział dziewuszce bajkę o Izaaczku, któremu na głowę spadło jabłko - córka przestała zupełnie interesować się edukacją, jaka przystoi damie. A czyż kobieta może mieć coś mądrego do powiedzenia na temat nauk przyrodniczych?

Uboga Gabrielle z siostrami mieszka w internacie, ojciec nie łoży na ich wykształcenie. Panny zakosztowały goryczy odosobnienia z powodu biedy - ich stroje wymownie świadczą o niskim statusie. Gabrielle to mała dama z wielkim charakterem i bujną wyobraźnią: postanawia zbudować legendę ojca, przesyłającego z ultranowoczesnej Ameryki kreacje cokolwiek śmiałe...

Edith Gassion z racji drobnego wzrostu zwana Wróbelkiem, porzucona zostaje przez rodziców. Ociemniałą w dzieciństwie dziewuszką z siostrzaną troską opiekują się dziewczyny z domu uciech prowadzonego przez jej babcię, ona sama zaś wierzy, że czuwa nad nią ktoś jeszcze. Kiedy Wróbelek dorasta i zaczyna śpiewać, przekuwa wspomnienia tragicznego dzieciństwa na siłę wyrazu swych piosenek.

Aleksandra Polewska opowiedziała historie pięciu małych indywidualistek, z których wyrosły wielkie kobiety. Jak Marysia stała się Marią Skłodowską-Curie, Gabrielle Chanel - projektantką światowej sławy, a Agatka Miller - pisarką Agatą Christie? W opowiadaniach pisarka zaznacza momenty węzłowe, w których rodziła się pasja czy decydowało powołanie małych dam. Każda z dziewczynek jest inna. Marysia to osóbka ciekawa świata i krnąbrna. Gabrielle ma głowę wypełnioną pomysłami, a trudna sytuacja, w jakiej się znajduje, to ostroga dla jej przedsiębiorczości. Edith Gassion - Edith Piaf, typ wrażliwca, potrafi łączyć talent i siłę ducha. Agatka Miller - późniejsza pisarka kryminałów Agata Christie - jest rezolutna i bystra. Czekoladowooka Audrey van Hemstra, znana jako Audrey Hepburn - urocza, odważna i prawa. Każdą z tych wyrazistych postaci można polubić.

Nasycone humorem i ciepłem historie to przyczynki do biografii wielkich kobiet. Są wyraziste i intrygujące oraz na tyle krótkie, by rozbudzić dziecięcą ciekawość i zaprosić do pogłębiania wiedzy o postaciach, które stały się ikoniczne. W piękny sposób pokazują dzieciom, że losy ludzkie mogą być zawiłe - geniusze nie zawsze "mają z górki"! Ubóstwo, choroba czy niedostatni fizyczne mogłyby pokrzyżować śmiałe życiowe plany. W tych narracjach Polewska przemyca szczyptę dydaktyzmu: wszystkie dziewczynki z opowiadań łączy fakt, że przeszkody nie zgasiły w nich ducha.

Istotna jest także konstatacja, że dobro i wsparcie mogą płynąć z nieoczekiwanych stron. Jak opowiedzieć dziecku o geniuszu Edith Piaf, nie wspominając o porzuceniu przez rodziców, mieszkaniu w lupanarze czy występach u boku ojca-akrobaty? Autorka książki taktownie i z ujmującą prostotą mówi o trudnych rzeczach. Pokazuje ciepło, które płynie od kobiet, odmiennych od wizerunków matek i żon. Widzimy dorosłych, którzy często nie są odpowiedzialni za swoje czyny, pakując dzieci w kłopoty - jak ojciec panien Chanel.

Jednak Polewska mówi o czymś jeszcze. Żeby Marysia czy Agata mogły zostać tym, kim się stały, potrzebowały odwagi, by pokonać sprężystą (opartą na wyszydzaniu), a czasem bezwzględnie sztywną (jak zakazy) barierę: "kobiecie wstęp wzbroniony". Maria chciała studiować nauki przyrodnicze - kobiecie wówczas nie było wolno. Agata chciała pomóc komisarzowi policji rozwikłać zagadkę kradzieży w sklepie, usłyszała: "kto to widział, żeby kobieta chciała zostać detektywem!" Natchnienie artystów i modelka, ale nie śmiała projektantka; sawantka, ale nie naukowiec czy licząca się pisarka. Zestaw ról pełnionych przez kobiety był ograniczony. Między innymi dzięki tym damom to się zmieniło.

Intrygujące krótkie opowiadania oraz dołączony na końcu każdej z opowieści biogram postaci - to powinno rozbudzić dziecięcą ciekawość. A może, kto wie, zainspiruje małego geniusza.

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa