Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Księżyc zapomniał

Autorzy: , dodano Środa, 2 stycznia 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Księżyc zapomniał"
Jimmy Liao
przeł. Katarzyna Sarek
Wydawnictwo Officyna, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Tę książkę trzeba czytać w skupieniu, by móc się nią zachwycić i odkryć rzeczy wprost niewypowiedziane. Piękna opowieść tajwańskiego pisarza opisuje historię samotnego chłopca, który wyłowił ze stawu księżyc i zabrał go do domu. Między nimi rodzi się przyjaźń, piękna ale paradoksalnie okupiona samotnością i niezrozumieniem.

Nieskrępowana wyobraźnia Liao zabiera nas do świata fantastycznych postaci i budzących grozę stworów, ludzi pogrążających się w obłędzie, ponurego miasta i Kasandrycznych przepowiedni. Melancholia przeplata się z liryką, emocjami ukrytymi miedzy wersami. Ale nie tylko wypełnione kolorem strony pobudzają wyobraźnię czytelnika. Duże wrażenie robią czarne kartki z drukowanym białą czcionką tekstem. Energetyczne barwy kontrastują z tym, co wymyślone, niematerialne, spowite mrokiem.

Niezwykła opowieść rozwija się równolegle w tekście i na ilustracjach. Sam tekst jest wyważony, poetycki, subtelnie wprowadza czytelnika w świat ważkich zagadnień. Harmonizuje i współgra z całostronicowymi ilustracjami, które dopowiadają i rozbudowują fabułę, stwarzając jednocześnie niepokojący nastrój z pogranicza surrealizmu i onirycznych wizji. Między rzeczywistością snuje się magia, a banalne wydarzenia nabierają cech niezwykłych.

Świat wykreowany przez Liao przypomina ilustracje Stasysa Eidrigeviciusa, obrazy Chagalla z postaciami fruwającymi pod niebem, animowane filmy Hayao Miyazakiego czy krainę czarów wykreowaną przez Lewisa Carolla. Książkę trudno jednoznacznie sklasyfikować, bo choć tekst jest bardzo oszczędny, nie jest to typowa książka beztekstowa, ale też nie do końca jest książką obrazkową. Jakby celowo opowieść wymykała się definicjom, jednoznacznej ocenie. Wiele elementów jest podporządkowanych lunarnej stylistyce, nawet układ redakcyjnej stopki.

Tą książką trzeba się zachwycić, pochylając w skupieniu nad kolejnymi stronicami, wyciszając myśli, żeby "to co nie widziane stało się widoczne". W gruncie rzeczy jest to opowieść uniwersalna, zrozumiała dla czytelników pod każdą szerokością geograficzną. Liao zaprasza czytelnika do dłuższej chwili refleksji, uruchamiając niezgłębione pokłady wrażliwości i wyobraźni. Pojawią się nie wprost zadane trudne pytania i takież odpowiedzi, również na pytanie, o czym mógł zapomnieć księżyc. Obrazy na długo pozostają w pamięci, emocje bohaterów stają się naszymi: strach, przerażenie, smutek, radość. Liao snuje piękną, wielowątkową opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni, przemijaniu i odwiecznym dążeniu do szczęścia. Można ją uznać za abstrakcyjną historię z pogranicza strasznej baśni i snu, można uważnie śledzić historię rozgrywającą się na bardzo szczegółowych ilustracjach.

Metaforyczne spotkanie chłopca z księżycem Liao dedykuje odważnie dorastającym dzieciom. Ja dodałabym jeszcze, że powinny ją koniecznie przeczytać dzieci (i rodzice) dorastający przede wszystkim uważnie.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik