Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Migotnik

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 22 października 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Migotnik"
Roberto Piumini
ilustr. Katarzyna Partyka
przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska
Wydawnictwo Bona, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Migotnik jest bardzo wyjątkową rośliną. Jest nie tylko świetlikiem w świecie flory - jest czymś więcej:

- Gwiazdy są daleko. Migotnik jest blisko.
- Tak sądzisz, ojcze? – zapytał Madurer, unosząc nieznacznie głowę w jego kierunku. – Nie wiesz, że to tak naprawdę to samo?

"Migotnik" jest też niezwykłą książką, o czym daje wyobrażenie już ten krótki fragment zacytowany na wstępie. Dzieło Roberta Piuminiego to głęboko poruszająca opowieść o dojrzewaniu i zdobywaniu mądrości, o marzeniach, o poznawaniu siebie, o odkrywaniu istoty człowieczeństwa, o przyjaźni, a wszystko to dzieje się w trzech komnatach i przy udziale trójki bohaterów. Jak w soczewce skupia się tu mądrość ludzka opowiedziana w tonie baśni Dalekiego Wschodu.

Zachwycająca jest miłość ojca do Madurera, chorego syna, który ze względu na stan zdrowia pozostaje zamknięty w pałacu, gdzie czyta wszystkie księgi, próbując zaspokoić swój głód wiedzy o świecie. Burban Ganuan jest bardzo mądrym człowiekiem, a los mu sprzyja – malarz Sakumat zgadza się przebyć daleką drogę, aby się z nim spotkać. Twórca przyjmuje też zlecenie ozdobienia komnat, w których mieszka syn Ganuana - Madurer, swoimi wyjątkowymi malunkami, których cudowność jest znana. Mężczyźni rozmawiają ze sobą niczym Kubłaj-chan i Marco Polo w "Niewidzialnych miastach" Italo Calvino – okazując sobie wzajemne zrozumienie, ogromny szacunek, traktując siebie nawzajem z niezwykłą empatią i delikatnością. Również i tymi cechami obdarzony jest Madurer, dziecko żywotne i ciekawe świata, pełne energii, mające niesamowitą wyobraźnię. To właśnie po tych obszarach będziemy się poruszać wraz z chłopcem i malarzem, którzy muszą się poznać i dobrze zrozumieć, zanim przystąpią do dzieła malowania ścian komnat. Będziemy oglądać jak pragnienie poznania świata realizuje się w podróży w głąb siebie, jak wyobraźnia tworzy obrazy niemożliwe, jak rodzi się przyjaźń i rozbudza poczucie rozumienia świata i tego, co jest w nim ważne. Pomysł krystalizuje się powoli, podejmowanie decyzji nie zawsze jest łatwe, wszak wybierając coś - rezygnujemy z czegoś innego, choć finalnie okazuje się, że trzy komnaty i obraz łąki są właściwie całym światem.

Całość opowieści dopełniają fantastyczne ilustracje Katarzyny Partyki, które równie dobrze mogłyby być obrazami Sakumata. To delikatne akwarele ujęte w ryzy przez ciemniejsze kontury, przedstawiające rośliny, czy dwubarwne ilustracje prezentujące orientalne wzory - są właśnie niczym ściany trzech komnat, na których malarz umieszcza rozkwitającą łąkę, pływające statki, wóz Talyi czy niedźwiedzia-łasucha, któremu łakomstwo nie pozwala spokojnie zapaść w sen zimowy.

Wrażliwość, z jaką Piumini opowiada historię Madurera, Sakumata i Ganuana, jej wielowarstwowość, są poruszające w swojej prostocie i głębi jednocześnie. Konwencja orientalnej baśni nadaje jej nieopisanego kolorytu i uprawomocnia wydarzenia, których do końca nie potrafimy wyjaśnić. Podobnie tajemniczy i zamglony wydaje się obraz, gdy patrzy się na świat przez płachty malowanego jedwabiu.

Ula Jankowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble