Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Niedobry Kotek!

Autorzy: , dodano Czwartek, 11 lipca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Niedobry Kotek!"
Adam Stower
ilustr. Adam Stower
Wydawnictwa Łajka, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jest mały, szary i zagubiony. Kotek, nowy lokator w domu kilkuletniej Lilki to sprawca ogromnego bałaganu. Ale czy to na pewno jego sprawka? Kto kryje się za zdemolowaną kuchnią, zabrudzonym dywanikiem i dziurą w drzwiach wejściowych?

Nowa książka obrazkowa Adama Stowera stanowi drugą część znanego już polskiej publiczności opowiadania o przygodach Lilki, pt. "Głupiutki piesek". Tym razem autor bawi się z czytelnikiem, operując na dwóch planach wydarzeń. Pokazuje świat widziany oczami bohaterki oraz wydarzenia rozgrywające się za jej plecami. Gdzie tak naprawdę kryje się przyczyna domowej katastrofy? Czy możemy wyciągać wnioski z niepewnych przesłanek?

Mimo że fabuła z pozoru wydaje się być dowcipną historyjką dla kilkuletnich dziewczynek, to "Niedobry kotek" zabiera w istocie ważny głos w dyskusji na temat bezpodstawnych oskarżeń. Czy mamy do nich prawo i co z tego może wyniknąć?

Autorska książka nagradzanego angielskiego ilustratora to udany mariaż tekstu i ilustracji. Nie wystarczy przeczytać, nie sposób tylko obejrzeć. Stower umieścił tekst na trzech niezależnych poziomach. Obok zwykłej narracji znajdziemy komiksowe dymki oraz gazetowe artykuły schowane na stronach książki. Przy głośnym czytaniu ten podział może stanowić pewną trudność. Najmłodsi jednak bez problemu wysłuchają krótkiej narracji, nieco starsi samodzielnie poradzą sobie z dymkami zapisanymi dużą czcionką, a prasowe urywki można zarezerwować dla najbardziej cierpliwych.

Na deser wydawca pozostawił nam małą niespodziankę – plakat, zgrabnie ukryty na spodniej stronie obwoluty. Jest naprawdę ogromny!

Zosia Gwardyś

***

"Niedobry kotek" - to brzmi jak przygana z ust dziecka i faktycznie tym jest. Mała bohaterka marzyła o psie, ale rodzice uznali, że na dobry początek kotek będzie mniej kłopotliwy. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że kotek potrafi napsocić nieproporcjonalnie do swojej wagi i wprost proporcjonalnie do uroku. Lilka próbuje go wytresować, ale nic z tego: kotek nie turla się, nie aportuje. Ma za to zupełnie niepożądane umiejętności – potrafi zdemolować kuchnię, przestraszyć rybkę King Konga, podkraść parówki. Ale kotek potrafi coś jeszcze – potrafi być postrachem dla niedobrego pieska, jeśli tylko nadarzy się taka okazja i sytuacja tego wymaga. Nie wierzycie? I trochę słusznie. Bo równolegle do historii Lilki i jej nowego przyjaciela rozgrywa się historia dzikich zwierząt, które uciekły z zoo i znajdują schronienie w ogrodzie rozciągającym się wokół domu Lilki. Chyba nie trzeba dodawać, że te historie się przenikają?

"Niedobry kotek" to obrazkowa książka, która odwołuje się do niemiłego wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to zostaliśmy posądzeni o coś, czego nie zrobiliśmy, a zabrakło nam umiejętności argumentacji i rzeczowego przeprowadzenia polemiki, aby komuś to udowodnić. Każdy, kto stał w kącie za psoty koleżanki czy kolegi, dobrze zna to uczucie. Adam Stower przywołuje to wspomnienie, ale robi to w sposób ciepły, serdeczny i mocno humorystyczny. Z ogromnym zrozumieniem i serdecznym uśmiechem ukazuje sposób rozumienia świata przez dzieci.

Dowcip tej książki jest oparty właśnie na tym, co się wydaje Lilce, a co faktycznie się wydarzyło – słowa nagany, które wypowiada pod adresem niewinnego kota bawią w zestawieniu z doniesieniami w prasie i telewizji na temat ucieczki dzikich zwierząt w zoo, bo dobrze widzimy, że dużo większym od kota "psotnikiem" jest tygrys. Jednak świat małej Lilki jest skoncentrowany na nowym małym przyjacielu i nie rejestruje dzikiego zwierzęcia tuż obok. Zresztą, tygrys nie jest groźny sam w sobie – jest po prostu tygrysem, który lubi podjadać parówki.

Książkę Adama Stowera trzeba czytać dosłownie od samego początku do samego końca – już wyklejka daje nam pierwsze sygnały na temat dzikich zwierząt płatających figle okolicznym mieszkańcom, i takich sygnałów jest dużo – gazeta wystająca z torby z anonsem o ucieczce zwierząt z zoo, prezenter telewizyjny przedstawiający materiał na ten temat. Oprócz, oczywiście, samych tygrysich łap przemykających za plecami małej bohaterki. Każda strona tej książki ma znaczenie, nawet obwoluta, która jest pięknym plakatem.

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej