Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tarantula, Klops i Herkules

Autorzy: , dodano Piątek, 30 listopada 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tarantula, Klops i Herkules"
Joanna Olech
Wydawnictwo WAB, 2012
seria: Z kotem

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Latem w małym miasteczku Witkowice nie dzieje się nic ciekawego. Lokalne muzeum świeci pustkami - zresztą witkowicki zbiór zabytków jest żałośnie ubogi. Trudna młodzież wysiaduje siedzenia spodni i zaczepia odmieńców, a ta trochę łatwiejsza zawiera nowe znajomości w stadninie koni. Dorośli odbywają rundki na targ i do baru Pod Siekierką, a wikary chodzi po okolicy z kijkami do nordic walking. Wszyscy się znają od dziesięcioleci i, wydawałoby się, nie mają przed sobą sekretów. W tym sennym miasteczku dzięki stugębnej plotce nawet małe rzeczy nabierają wielkiej wagi. A po włamaniu do muzeum i kradzieży niepozornego eksponatu przez Witkowice z siłą huraganu przetacza się wieść o skarbie. Pojawiają się tłumy szperaczy, wiele nadzwyczaj dziwnych typów. Witkowice stają się areną zgoła niezwykłych zdarzeń.

Temu wszystkiemu przygląda się piętnastoletnia Tula, przez miasteczko zaliczona do dziwadeł (jako że ubiera się na czarno, jest niezależna i wydalono ją z warszawskiego gimnazjum) oraz rudy chuchrowaty Karol, będący u ciotki na wakacyjnej "zsyłce". Zawrą znajomość, gdy okaże się, że, prócz bystrości i wyobcowania w witkowickim środowisku, łączy ich hakerska żyłka. A co ciekawe, tych dwoje etatowych dziwaków samo będzie musiało porzucić stereotypy, żeby nie przegapić ważnych znajomości. Kiedy wciągnie ich zagadka, będą musieli poszperać w historii, tej wielkiej - światowej, i w przeszłości okolicy.

Joanna Olech napisała brawurową powieść detektywistyczną ze świetnym tłem obyczajowym. Miasteczko pełne ludzi żyjących małym życiem, ale ukrywających smutne sekrety. Satyrycznie odmalowane zacofanie, stereotypy, ale i prawdziwa ludzka przyzwoitość. Mieszkańcy lubiący mieć jasno sprecyzowane zdanie na różne tematy (stąd czarny kruk - Tula automatycznie łączona jest z wyznawcami szatana, a strzykawka w futerale oznacza ćpuna). Jednakże ich motywacje nie są proste i Joanna Olech bardzo dobrze pokazuje zawiłe drogi większego i mniejszego występku, a także ludzkie nieszczęście, które potrafi degenerować. Jest tutaj ogromnie wiele typowego dla autorki złośliwego humoru, tak w ciepło-zgryźliwych portretach głównych bohaterów, jak i charakterystykach mieszkańców Witkowic:

Ciotka Wisia potrząsnęła tlenionymi lokami i krytycznym wzrokiem zmierzyła krzątającego się po kuchni siostrzeńca: słabe to, chuchrowate, blade jak maślanka... Od razu widać, że nietutejszy. Belcia w tym wieku była rumiana i krzepka. Cholewki kaloszy trzeba było obcinać, bo łydki jej się nie mieściły. A ten... Prawdziwy szkielet. Cud, że nie klekocze.

Pisarka znana jest z umiejętności "podsłuchiwania" języka młodzieży. Jest rzeczniczką takiego pisania, które nie osłania, nie maskuje elegancją prawdy o zachowaniach dzieci. Nastolatkowie odnajdą w powieści siebie, odmalowanych bez dydaktycznej sztuczności. Wściekłość na ojca alkoholika, nieporadne wzruszenie świeżo nawiązanym z nim kontaktem, fizyczne zauroczenie - te sytuacje odmalowane są wiernie i dowcipnie.

Akcja wciąga, w wyobraźni rysuje się mapa Witkowic, bohaterowie przykuwają uwagę i budzą całą gamę emocji. Nastolatkowie mają więc szansę zaprzyjaźnić się z gromadką ekscentrycznych detektywów.

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną