Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Podróż Babara

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 6 maja 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Podróż Babara"
tekst i ilustr. Jean de Brunhoff
przeł. Karolina Sikorska
Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W drugiej części przygód słonia Babara, autorstwa Jeana de Brunhoffa, wybieramy się w podróż balonem. Przypomnijmy, że pod koniec pierwszego tomu Babar, zdobywszy doświadczenia w świecie zwierząt oraz ludzi, zawarłszy znajomość ze starszą damą, wraca do swojej ojczyzny, gdzie nieoczekiwanie zostaje królem słoni. Poślubia także swoją kuzynkę, słonicę Celestę, a na ich hucznym weselu bawią się zgodnie lwy, żyrafy, strusie, oceloty, nosorożce, węże, papugi, no i rzecz jasna słonie.

Zatem kolejna edycja przygód Babara odsłania przed nami kulisy podróży poślubnej tej sympatycznej pary. Czy jest to ekscytująca eskapada? A może leniwy wypad za miasto – chociaż w tym przypadku należałoby powiedzieć: za las? Sprawdźmy.

Zapowiedź niekorzystnego rozwoju wypadków pojawia się już na piątej stronie. Stary Korneliusz, najmądrzejszy wśród słoni, niepokoi się o Babara i Celestę. Żeby tylko nie przytrafił im się wypadek, mówi, wpatrując się w odlatujący balon. Już wkrótce jego obawy się potwierdzają, gdyż podczas gwałtownej burzy na morzu, latający wehikuł zostaje strącony na wyspę. Już po paru dniach okazuje się, że ten przyjaźnie wyglądający skrawek lądu nie jest bezludny. Para słoni zostaje napadnięta przez tubylców, a ich bagaże – splądrowane. Na szczęście zwierzęta, większe i silniejsze przecież od ludzi, przeganiają wojowników. Ale to nie koniec wypadków. Słonie pozbawione ubrań(!) i swoich królewskich atrybutów wydostają się z wyspy, dzięki pomocy wieloryba, a także marynarzy liniowca, ale trafiają do cyrku. Tam, jak nietrudno się domyślić, traktowane są zupełnie nie po królewsku. Tymczasem w ojczystej krainie dochodzi do konfliktu pomiędzy słoniami a nosorożcami. Konfliktu, który może okazać się dramatyczny w skutkach…

Czy Babar i Celesta uciekną z cyrku Fernanda? I jaki będzie w tym udział pewnej znajomej, starszej damy? Czy uda się królowi słoni zażegnać spór z nosorożcami? Szczegółów nie zdradzę, choć jak to w książce 3+ wszystko skończy się szczęśliwie, jednoznacznie i w sposób przewidywalny. Romantyczna w zamyśle podróż, mająca jeszcze bardziej zbliżyć małżonków oraz wzbogacić ich wiedzę o świecie, stanie się pełną niebezpieczeństw przygodą, obfitującą w szczęśliwe zbiegi okoliczności, występy w cyrku i białe szaleństwo.

Poprzedni tom przygód sympatycznego słonika, wydany przez Czarną Owieczkę, nie ustrzegł się edytorskich wpadek. Pisałam o nich w recenzji "Przygód małego słonia Babara". Niestety edycja drugiego tomu również razi kilkoma błędami. Na grzbiecie książki widnieje tytuł z błędem "Pódróz Babara", a na przedniej okładce tuż przy tytule dostrzegamy coś na kształt dużej litery „h” i kilka ciemnych szpecących plamek. Szkoda również, że zrezygnowano z poprzedniego kroju pisma w tytulaturze, który dawał przyjemne wrażenie, na rzecz zdecydowanie mniej estetycznego, na dodatek zniekształconego przez zbyt duże światło międzyliterowe. Na szczęście w tekście jest wszystko jak należy, a ilustracje przykuwają uwagę bogactwem szczegółów i staroświeckim klimatem.

"Podróż Babara" niewiele mówi młodemu czytelnikowi o zwyczajach słoni, raczej przybliża sposób w jaki myślano o zwierzętach na początku XX wieku. A także jakie idee polityczne i społeczne przemycane były w literaturze dla dzieci "ustami" słoni czy małp w tamtym czasie. Jednak to nie zmienia faktu, że Babar i Celesta mogą budzić sympatię, a ich przygody wciągać czytelnika w egzotyczny geograficznie oraz historycznie świat.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Arctic
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach