Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czary!

Autorzy: , dodano Piątek, 25 stycznia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Czary!"
Charo Pita
ilustr. Magdalena Matoso
przeł. Beata Haniec
kolekcja OQO
Wydawnictwo Tako, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Oskar pewnego dnia odwiedza ciocię Elizę, która właśnie musi wyjść w pewnej ważnej sprawie. Oskar w tym czasie popilnuje przez chwilę jej małego dziecka. Jednak nieobecność cioci się przedłuża, a maluch zaczyna płakać wniebogłosy. Rezolutny Oskar dochodzi do wniosku, że dziecko jest najzwyczajniej w świecie głodne. Niestety, lodówka jest pusta, więc chłopiec wsadza niemowlę do wózka i oboje ruszają do miasta w poszukiwaniu czegoś, co zaspokoi głód malucha. Oskar wpadnie między innymi do piekarza, odwiedzi sklep mięsny, warzywniak i ogródek pani Ewy. Tylko co z tego, że wszędzie jest tyle jedzenia, skoro niemowlęcia nie da się tym nakarmić? Najwyraźniej są tu potrzebne jakieś czary. I kiedy w końcu wróci ciocia Eliza, zdarzy się coś magicznego…

"Czary!" to podobnie jak "Kołysanka o piersiach mamy" rymowana opowiastka, poruszająca dość niecodzienny na rynku książek dla dzieci temat. Jednak w porównaniu do tej drugiej książki "Czary!" są bardziej wysmakowane i subtelniejsze, zarówno pod względem treści, jak i ilustracji. Madalena Matoso stworzyła książkowy świat z wycinanki: scenografia powstała z przypadkowej zbieraniny różnych skrawków papierów, zużytych opakowań i kolorowych ścinków, a szczegóły domalowano kredkami. Ta bezplanowość jest pozorna, bowiem kompozycja jest precyzyjnie przemyślana, a same ilustracje są dynamiczne i sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Sprzyja temu różnorodna faktura i kolorystyka użytych materiałów: pognieciony papier, szorstki karton, nierówno wycięte fragmenty przedmiotów; stonowane barwy kontrastują z żywymi kolorami.

"Czary!" to książka oryginalna w formie, przy czym sama historia jest raczej zwyczajna. Zgrabnie połączona z nietuzinkowymi ilustracjami zachwyca prostotą, ale i wielością szczegółów. Z pewnością wspólne czytanie z dzieckiem poruszy niekończącą się lawinę pytań i dociekań. Tym bardziej, że ilustracje za każdym razem odkrywają przed czytelnikiem nowe niuanse (kunsztowna końcowa wycinanka). I wcale bym się nie zdziwiła, gdyby "Czary!" zainspirowały czytelników do stworzenia własnego świata ze starych opakowań i papierów.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Z opisem ilustracji się zgadzam - świetne, tekstowo/tłumaczeniowo książka jednak nie zachwyca.
"Z pewnością wspólne czytanie z dzieckiem poruszy niekończącą się lawinę pytań i dociekań." Hmm... u nas nie poruszyło.

dodał: b, Piątek, 25 stycznia 2013 22:40

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • 12 miesięcy