Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Orzechowy łasuch

Autorzy: , dodano Piątek, 16 listopada 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Orzechowy łasuch"
Roberto Mezquita
ilustr. Bernardo Carvalho
przeł. Filip Łobodziński
kolekcja OQO
Wydawnictwo Tako, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdyby książki, tak jak filmy w programach telewizyjnych czy hotele, opatrywać gwiazdkami oznaczającymi ich wartość – co oczywiście niezwykle rzadko stanowi rzetelną ocenę czy podpowiedź, w końcu gusta są różne - "Orzechowemu łasuchowi" przyznałabym trzy. Czytaj: możesz książkę przeczytać, pooglądać, przemyśleć, oczywiście w towarzystwie młodszych dzieci. Ale jeśli chcesz pograć z pociechami w "Farmera" - ubawicie się równie dobrze!

"Orzechowy łasuch" Roberto Mezquity napisany został na podstawie ludowej bajki. Opowieść jest prosta: kogutek i kurka mieszkają na co dzień w gospodarstwie. Pewnego razu postanawiają wyruszyć w świat. Dziobią tu i tam, aż w końcu trafiają pod orzechowe drzewo. Kogutek naciera z apetytem na orzechy i... krztusi się. Przerażona kurka biegnie po pomoc, ale jak się wkrótce okazuje nie może jej tak łatwo uzyskać. A kogut pąsowieje coraz bardziej. Czy uda się kurce go uratować? Kto przyniesie wodę? I po co komu: wełna, nożyce i kapcie? Na wszystkie pytania odpowie wam autor w dalszej części fabuły. Uspokajam - "Orzechowy łasuch" z kolekcji OQO kończy się szczęśliwie.

Książka, starannie wydana przez toruńskie wydawnictwo TAKO, popularyzujące wartościową literaturę hiszpańską i portugalską dla dzieci, ma ciekawe, barwne ilustracje autorstwa Bernardo Carvalho. Choć przedstawiają po prostu treści zawarte w tekście, imponują techniką wykonania oraz paletą kolorów i kształtów, wzajemnie na siebie nachodzących, co daje interesujące efekty wizualne. W efekcie można pokazać dziecku nie tylko kurkę czy kowala na rysunku, ale także zjawisko mieszania się barw, a także faktur. Korzyść z lektury wszechstronna.

Historia o kogutku, którego spotkała okropna przygoda na skutek: po pierwsze, porzucenia swojego podwórka, po drugie – co tu owijać w bawełnę – obżarstwa, trąci nieco dydaktyzmem. Grozi palcem w stronę wszystkich ciekawskich, małych łakomczuchów i przestrasza - kogutek ledwo uchodzi z życiem. Ale jest też, trzeba przyznać, "Orzechowy łasuch" pochwałą przyjaźni, wspólnego wysiłku i determinacji. Postawa kurki – oddanej przyjaciółki, która pomimo wielu przeszkód próbuje pomóc kogutkowi, z pewnością zaimponuje niejednemu małemu czytelnikowi. Może rzadziej będzie obijał kolegów w przedszkolu? A starszego skłoni do refleksji, że warto dbać o dobre relacje z innymi. W razie, gdyby się człowiek zakrztusił...

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • czaple
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Lato Adeli