Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dom przy ulicy Zwyczajnej

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 27 sierpnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Dom przy ulicy Zwyczajnej"
Marta Sienkiewicz
ilustr. Ewa Beniak-Haremska
Oficyna Wydawnicza Impuls, 2006


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dom przy ulicy Zwyczajnej wcale nie jest zwyczajny, a nawet rzec by można jest nadzwyczajny. Podobnie jak jego mieszkańcy: dziadek – starszy pan ukrywający pod maską surowości dobre serce i mądrość, zielonooki kot, ciocia Matylda i pani Felicja – pomoc domowa. Wkrótce do domu przy Zwyczajnej wprowadza się rodzeństwo, Małgosia i Kubuś, razem z mamą, która jest jakby jej nie było… Ich życie po tragicznej śmierci taty stało się smutne i dawno już zapomnieli czym jest radość. Nie spodziewają się, że w starym domu spotka ich wiele miłych niespodzianek.

Bo ten dom przy Zwyczajnej jest duży i stary, ma kobaltowe szybki w masywnych drzwiach i skrzypiące podłogi. Pełno w nim antyków, bibelotów, leżących na strychu zakurzonych staroci i rodzinnych pamiątek. Tuż obok jest ogród, a za oknami rozciąga się widok na pobliski park. To dom, o jakim często marzy się w dzieciństwie, pełen nieodkrytych tajemnic, zakamarków i tym specyficznym klimatem, jaki spotyka się tylko w bardzo starych budynkach. To idealne miejsce na to, by dać upust fantazji.

Dziecięca wyobraźnia ożywia różne przedmioty, dając im nowe życie. A kiedy w wakacje przyjedzie wesoły wujek Krzysztof, ulubieniec dzieci, dziać się zaczną rzeczy niezwykłe, odwiedzą razem wiele pięknych miejsc. Bo ten wujek, choć dorosły, ma w sobie taką przekorę, która czyni zeń dziecko. Mali bohaterowie spotkają nawet postacie z ulubionych bajek, znajdą bębenek zgubiony przez ołowianego dobosza, małego pieska, wybiorą się w dalekie podróże. Gdzieś za zakrętem czeka na nich ich własna przygoda.

Dla dzieci świat jest miejscem pełnym magii i czarów, ale też niebezpieczeństw. Dzieje się tu dużo dziwnych rzeczy, które dla dzieci (po chwilowym zdziwieniu) stają się zupełnie normalne. Dorośli natomiast uporczywie tym zjawiskom zaprzeczają – ciekawe dlaczego? Może mają w tym jakiś ukryty cel. A każdy dzień spędzony w starym domu to przygoda, niosąca również cenną naukę, na przykład tolerancji czy wrażliwości.

"Dom przy ulicy Zwyczajnej" to ciepła, rodzinna opowieść o sile wyobraźni i marzeniach, które często się spełniają. Napisana ze znajomością dziecięcej psychiki, stanowi udaną próbę spojrzenia na świat oczami dziecka. Autorka z wyczuciem poruszyła ważne problemy: chorobę w rodzinie, niepełnosprawność, śmierć, prezentując całą gamę różnorodnych uczuć: od radości po głęboki smutek i bezradność. To może okazać się dobrym wstępem do indywidualnej rozmowy z dzieckiem na temat tolerancji czy dziwnych, niezrozumiałych zachowań dorosłych. Również z tej dziecięcej perspektywy przyglądamy się próbom zrozumienia problemów, jakie dotykają najmłodszych. Bo niestety nie da się uchronić dziecka przed dramatami, jakie mogą je spotkać w życiu, ale można mu pomóc przez nie przejść.

"Dom przy ulicy Zwyczajnej" fabułą nawiązuje do dobrych, tradycyjnych opowieści dla dzieci. Między wersami niezwykłych historii autorka ukryła dużo życiowych mądrości. W "Domu…" udowadnia, że dzieci często pojmują o wiele więcej, niż się dorosłym wydaje. Tę książkę warto czytać niespiesznie, zastanawiając się nad każdym rozdziałem.

O autorkach:

Marta Sienkiewicz – "Dom przy ulicy Zwyczajnej" to jej pierwsza powieść dla dzieci, wydana w 2006 roku. Dwa lata później ukazała się książka dla młodzieży „W cieniu motyla”. Oprócz książek Martę Sienkiewicz pasjonuje rysunek, grafika i twórczość Zdzisława Beksińskiego oraz Almodovara. Pisarka kolekcjonuje monety, interesuje się historią i kryminologią. Podobno całkiem nieźle posługuje się bronią.

Ewa Beniak-Haremska – jest autorką ilustracji do książek: "Mała Gwiazdka", "Elf i Raptulla" A. Tyszki, "Bajka na biegunach" H. Bardijewskiego, "Dobre obyczaje, czyli z przyrodą za pan brat" A. Frączek. Współpracowała z miesięcznikiem "Twoje Dziecko". Projektuje również okładki książek, pocztówki, maluje obrazy. Jej wrażliwość artystyczną, jak sama wspomina, ukształtowały podziwiane w dzieciństwie secesyjne kamienice w Łodzi i wykształcenie zdobyte w szkole baletowej. Próbuje uczynić świat piękniejszym, tworząc i szukając własnych kolorów. (http://www.ewabeniak.com)

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej