Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kiedy zegar wybije dziesiątą

Autorzy: Błotnicka Agnieszka, dodano Środa, 13 stycznia 2010 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Kiedy zegar wybije dziesiątą"
Agnieszka Błotnicka
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2010


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Szukacie współczesnej powieści przygodowej dla swojego nastolatka? Polecam książkę Agnieszki Błotnickiej "Kiedy zegar wybije dziesiątą". Polecam zwłaszcza chłopcom, ale dziewczynom też; dobrze pamiętam jak kiedyś zaczytywałam się w "Panu Samochodziku":)

Bohaterami powieści są dwaj nastolatkowie. Chłopców łączy tylko to, że są rówieśnikami, totalnie różnią zaś: zainteresowania, usposobienie i wygląd. Warszawiak Janek to typ sportowca, dobrze zbudowany "mięśniak", przy tym zapalony piłkarz. Kuba, mieszkaniec Kazimierza nad Wisłą, to typ samotnika, drobny okularnik, "mól książkowy", pasjonat matematyki. Podobno przeciwieństwa się przyciągają i coś jest w tym powiedzeniu, bowiem chłopcy skazani na swoje towarzystwo w czasie wakacji spędzanych w Kazimierzu - zaprzyjaźniają się, i to w zupełnie niezwykłych okolicznościach. Przypadkiem podsłuchana w kawiarni rozmowa staje się początkiem ich prywatnego śledztwa. Janek i Kuba wpadają na trop szajki przestępców - fałszerzy obrazów znanych malarzy. Nie tylko oni - śledztwo objęte ścisłą tajemnicą prowadzi również oddelegowany z Warszawy komisarz Jacek Radecki, a pomaga mu młody detektwy ze Scotland Yardu. Kto by przypuszczał, że w spokojnym, turystycznym Kazimierzu mają swoją bazę kryminaliści... Janek zostanie poddany jeszcze jednej próbie: w obronie własnego honoru staje do rywalizacji z miejscowym osiłkiem.

Emocji przy tej lekturze z pewnością nie zabraknie. Agnieszka Błotnicka stworzyła wyrazistych bohaterów, nakreśliła ciekawe tło obyczajowe: poznajemy rodzinę obu chłopców, dziadka malarza i znajomych Kuby, prowadzeni opisami urokliwych i charakterystycznych miejsc Kazimierza wędrujemy w wyobraźni po uliczkach, kawiarniach, ale i po okolicznych wąwozach. Nie można odmówić autorce erudycji: zgrabnie przemyca ona informacje z dziedziny matematyki i sztuki, zapewniam też, że z wypiekami na twarzy młodzi czytelnicy będą śledzić dobrze prowadzony wątek kryminalny. 

Książki "Kiedy zegar wybije dziesiątą" wyglądajcie w księgarniach 20 stycznia, tego dnia będzie miała miejsce premiera. To nie koniec emocji: w marcu ukaże się druga część powieści, zatytułowana "Czarna operacja" (okładka w galerii zdjęć). Patronem medialnym obu części jest "Ryms". 

Ewa Skibińska 

Słów kilka o autorce (nota wydawcy): Agnieszka Błotnicka zawsze szukała przygody. Kiedy nie dostarczało jej życie – sama ją sobie wymyślała. Był czas, kiedy taką przygodę przynosiło pisanie scenariuszy. Na początku dla… kolorowych stworów z polskiej wersji „Ulicy Sezamkowej”. Ta praca nauczyła ją dyscypliny i tego, że wywoływanie śmiechu, to jedno z najtrudniejszych zadań. Potem przyszła praca nad miniserialem telewizyjnym „Tata, a Marcin powiedział”, a następnie nad „Rodziną zastępczą”, a wreszcie nad serialami i telenowelami kierowanymi dla dorosłych: „Marzenia do spełnienia”, „Na dobre i na złe”, „Złotopolscy”, „Samo życie”, „Na Wspólnej”. To było bardzo ciekawe doświadczenie – choć przy tej pracy mocno doskwierał jej brak radości i śmiechu. W telenoweli musiało być poważnie i dramatycznie. No i było. Aż za bardzo, więc w końcu zakasała spódnicę i wymknęła się cichutko z hali produkcyjnej. To chyba nie było miejsce dla niej. Pisanie powieści okazało się zupełnie innym rodzajem przygody. Tutaj nie ma producenta lub reżysera, który powie: „Nie, tego nie da się zrealizować”. Tutaj nie ma strażników i policjantów wyobraźni. Przeciwnie – każdy pomysł, który wywodzi się z prawdziwej pasji i marzeń, można spuścić ze smyczy i pozwolić mu swobodnie brykać. Nie ma obawy, że się zagubi. Będzie wiedział, dokąd pobiec. Instynkt poprowadzi go ku tym, którzy umieją jeszcze zadawać trudne, dociekliwe i naiwne pytania i to dla tych właśnie Agnieszka Błotnicka pisze swe książki.

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej