Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gałka od łóżka

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 20 sierpnia 2012 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Gałka od łóżka"
Mary Norton
ilustr. Jan Marcin Szancer
przeł. Irena Tuwim
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 1973


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Marzenie o lataniu to jedno z tych dziecięcych pragnień, które czasami udaje się zrealizować w dorosłym życiu, ale często pozostaje niespełnione. W książkach i dziecięcych fantazjach można latać na dywanie albo w kufrze, balonem, samolotem, na smoku albo Pegazie, można jak Karlsson za pomocą śmigła unosić się w powietrzu. Okazuje się, że do tych celów całkiem dobrze nadaje się również łóżko. Trzeba tylko dobrze owinąć się kołdrą, wypowiedzieć zaklęcie, przekręcić czarodziejską gałkę i już unosimy się nad ziemią, świat zmienia się jak w kalejdoskopie, wiatr rozwiewa włosy, a z wrażenia zapiera oddech!

Gdy przyjdzie nam ochota na takie podróże, wystarczy otworzyć książkę, w której spotkamy trójkę sympatycznego rodzeństwa: Kasię, Pawła i Karolka. Dzieci spędzają wakacje na angielskiej wsi w hrabstwie Bedford. Któregoś poranka znajdują sąsiadkę ich cioci Beaty, pannę Price, leżącą w trawie na łące ze skręconą kostką. Nie byłoby w tym nic dziwnego, przecież takie wypadki chodzą po ludziach. Ale panna Price jest początkującą czarownicą i jeszcze nie bardzo sobie radzi z lataniem na miotle. I wolałaby, żeby jej sekret nie wyszedł na jaw. Dzieci przecież mogłyby się niechcący wygadać, no chyba, że zostaną w jakiś sposób przekupione… I tym to sposobem (a właściwie zupełnie przypadkiem) zostają właścicielami gałki od łóżka, obdarzonej niezwykłą mocą. Dzięki niej będą mogły przemieszczać się łóżkiem w czasie i przestrzeni. Każdy przelot to gwarancja niezapomnianych przygód, kiedy wszystko wiruje i zmienia się w okamgnieniu. Trochę gorzej, jeśli ktoś ma chorobę lokomocyjną. Ale podróż mija błyskawicznie, więc szybko zapominamy o niedogodnościach. W przeciwieństwie do książki, którą chciałoby się czytać wciąż od nowa…

"Gałka od łóżka" należy do klasyki literatury dziecięcej. W polskim wydaniu piękne, czarno-białe ilustracje wykonał Jan Marcin Szancer. Niesłabnący urok tej wiekowej opowieści polega na połączeniu bezpretensjonalnego humoru z ponadczasowymi dziecięcymi marzeniami i wartościami: przyjaźnią, wiarą w cudowne cechy przedmiotów, bajkowością a jednocześnie realizmem. Czy mogłabym zajrzeć do pierwszego wykładu? (…) Niestety Kasiu, ten wykład jest ściśle poufny… Wszelkie pogwałcenie regulaminu jest karane grzywną około 200 funtów (…) Pawełek zamyślił się. – To już taniej wypada plucie w autobusie (…)

Ta cudowna historia przenosi nas do beztroskiego, sielskiego dzieciństwa; do czasów, kiedy największą frajdą było spędzanie wakacji na wsi, a nie w modnych kurortach czy przed komputerem. Gdzie budził nas rano ryk krowy w oborze, zapach gotującego się na piecu mleka, podwieczorki pachniały skoszoną trawą, czereśniami i ciepłym jeszcze babcinym plackiem. Dni mijały wśród szumu lasu, brzęczenia owadów, w ogrodzie czuć było zapach mokrej ziemi spulchnianej przez krety i dżdżownice. A dziecięca wyobraźnia podsuwała coraz to nowsze i bardziej zwariowane pomysły na kolejne zabawy.

Wznowienie książki ukazało się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w serii "Mistrzowie Ilustracji". Z kolei dla uzależnionych od wąchania książek i pożółkłego papieru gratką będzie stare wydanie, którego szukać należy w antykwariatach lub na aukcjach. Dorosłym czytelnikom opowieść przypomni o dawnych marzeniach i dzieciństwie, młodszym spodobają się niezwykłe przygody Kasi, Karolka i Pawła oraz czarodziejskie zjawiska. I coś mi się wydaje, że dorośli będą z dziećmi o tę książkę konkurować.

O autorce:

Mary Norton (1903 - 1992), talent do pisania książek dla dzieci odkryła po urodzeniu dzieci. "Gałka od łóżka" to jej pierwsza powieść, w 1971 roku została zekranizowana. Jest również autorką kilkuczęściowego cyklu o Pożyczalskich, za których w roku 1952 została uhonorowana brytyjskim odznaczeniem The Carnegie Medal. Jest to nagroda przyznawana za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.

Magda Świtała

link

a panna Price to chyba literacka siostra Mary Poppins :)

dodał: ala, Poniedziałek, 20 sierpnia 2012 21:57

To jedna z bardziej tajemniczych książek mojego dzieciństwa - znalazłam ją u mojej-dużo-starszej-siostry. Była w dość opłakanym stanie: brakowało kilku kartek i połowy okładki. Przez to, że nie mogłam poznać całej historii, bardzo mnie intrygowała. Wtedy jakoś nie miałam odwagi poprosić o te brakujące kartki, bo męczyło mnie niejasne poczucie winy, że zaczęłam czytać książkę bez pytania.
Powrót po latach do książki Mary Norton to rzeczywiście wielka przyjemność :-) I fajnie jest mieć swój własny, nieuszkodzony egzemplarz ;-))

dodał: Ola Motyka, Wtorek, 21 sierpnia 2012 12:55

Faktycznie, jest coś w pannie Price, co przypomina Mary Poppins:) Własny, nieuszkodzony egzemplarz jest tym cenniejszy, im bardziej czuć go kurzem i wspomnieniami:)

dodał: Magdalena Świtała, Piątek, 24 sierpnia 2012 13:02

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO