Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ciocia Rose i złote żołędzie

Autorzy: , dodano Piątek, 17 sierpnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Ciocia Rose i złote żołędzie"
Kalina Jerzykowska
ilustr. Olga Reszelska
Wydawnictwo Literatura, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeśli ktoś myśli, że na prowincji jest nudno, a małe miasteczka to dziury zabite dechami, to bardzo się myli! Na przykład w niewielkiej miejscowości Dębina różnych atrakcji i niesamowitych zjawisk jest aż nadto. Tu właśnie toczy się akcja "Cioci Rose…", kolejnego tomu przygód bohaterów znanych z książki "Widma z ulicy Wydmowej": w miejscu, gdzie historia i tradycja przeplatają się z teraźniejszością, grasują duchy (nie tylko przeszłości), gubią się artefakty, w nocy przez podwórka przemykają koty, nieodłączni towarzysze nocy, a gdzieś daleko cwałuje szkielet konia. Przyznacie, że przyjemnie upiorna ta sceneria.

Tym razem Honorata (zwana Horroratą) i Mariusz (Koszmariusz) razem z zaufanymi przyjaciółmi próbują rozwikłać zagadkę zagubionych skarbów. A są to cenne klejnoty, bowiem mają na nie chrapkę różne dziwne indywidua, na różne sposoby związane z miasteczkiem. W sukurs młodzieży przyjdą dwie dziarskie i sprytne staruszki, które nie zawahają się zmylić policjantów, wpuszczą w maliny pewnego oszusta, włamią się do muzeum i w ogóle nie boją się zaglądać do grobowców. One po prostu nie przejmują się tym, że w ich wieku czegoś nie wypada robić. Bohaterowie, mimo słabostek, są sympatyczni i obdarzeni poczuciem humoru. Każdy z nich jest inny, a ich niezwykłe osobowości ubarwiają fabułę. Aby czytelnik nie stracił rozeznania w rodzinnych konotacjach, autorka na początku książki umieściła spis postaci pojawiających się w książce.

Nie sposób oderwać się od opowieści, która posiada wszystkie te cechy sprawiające, że czyta się ją z zapartym tchem. Można ją określić jako awanturniczo-detektywistyczno-przygodową, a czytelnik, podążając tropem tajemnic, bierze udział w niesamowitych przygodach. Jeśli dodać do tego humor słowny i sytuacyjny, interesujące opisy i dobre dialogi, to mamy noc z głowy. Akcja toczy się wartko, autorka zręcznie buduje napięcie, wciąż podsyca ciekawość i rozpala wyobraźnię. A czytelnik zadaje sobie pytanie: co będzie dalej, co zdarzy się na następnej stronie? Na szukaniu skarbów spędzimy zapewne upojne i niezapomniane chwile!

"Ciocia Rose i złote żołędzie" spodoba się nie tylko młodszym czytelnikom. To wyśmienita lektura zwłaszcza dla tych, którzy wyrośli na książkach Nienackiego czy Makuszyńskiego. Dobrze napisana opowieść o poszukiwaniu skarbów, ale też o lojalności, odwadze i sile przyjaźni. W tekście pojawiają się również zabawne ilustracje: czarno-białe, nieprzegadane.

O autorce:

Kalina Jerzykowska - absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, polonistka, teatrolog. Współtwórczyni "Programu z dywanikiem", współautorka lalkowego kabaretu dla dorosłych Myślęta oraz iluzjonistycznej rewii Arsene Lupin. Jest autorką tekstów piosenek dla zespołów Krajki i Pędziwiatry oraz musicalu "Flakonik Apolonii", a także wierszy i powieści. W 2010 roku została odznaczona Orderem Uśmiechu.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną