Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kraina Patalonków

Autorzy: , dodano Czwartek, 2 sierpnia 2012 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Kraina Patalonków"
Jan Drzeżdżon
ilustr. Wanda Orlińska
Wydawnictwo Iskry, 1978


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeśli kiedyś pochylicie się nad mchem w lesie i zobaczycie malutkie stworzenia o szarych skrzydłach, być może będą to Patalonki. To stworzenia wielkości komara, ale wygląd mają ludzki. Nie można ich porównywać do krasnoludków, skrzatów czy elfów – to nie ta bajka. W krainie Patalonków panuje miłościwy król Sinobrody, a jej mieszkańcy uwielbiają wspólnie snuć długie opowieści, śpiewać i jeździć na targ po zakupy. Tymczasem córka Bazylego zwanego Wyniosłym (ale nie ze względu na charakter, tylko na wzrost), Agnieszka, wraz z Gustawem i psem Kudłatkiem wybierają się w świat, by zobaczyć wielką wodę. Razem z nimi ruszają w podróż inni mieszkańcy leśnej osady.

Dla społeczności Patalonków to wiekopomna chwila. Małych podróżników czeka wiele dramatycznych, ale i wesołych przygód: uratują leśniczówkę przed zbójami, zmierzą się ze złym czarodziejem, spotkają śpiewającego Ropucha (który jest wdowcem i przez dziurę w podłodze lubi podglądać życie w leśniczówce), gadającego motyla. Nieobyte w wielkim świecie, prostoduszne, ale odważne i honorowe, razem są silne i pokonają wszystkie przeciwności. Łączące je więzi rodzinne są tak silne, że Patalonki wolą nawet zginąć razem w labiryncie, niż uratować się w pojedynkę.

"Kraina Patalonków" (kontynuacją tej historii są kolejne tomy: "Poszukiwania" i "Wśród ludzi") to baśń nietypowa, dziwna nawet. Przypomina sen, w którym czas jest względny i w jednej chwili wszystko się może zmienić. Klimat trochę jak u Lewisa Carrola i Maurice’a Sendaka. Wyobraźnia autora i absurdalne zdarzenia – jak zabicie i pokrojenie komara oraz użycie jego nóg do łatania dziur w płocie (kiedy Patalonki śpiewają, to te nogi podrygują w takt muzyki) – wprawiają niekiedy czytelnika w osłupienie. Poza tym autor stawia przed czytelnikiem kilka ważnych pytań: Czy ludzie są szczęśliwi? Czy rodzice mogą porzucić dziecko tylko dlatego, że jest inne niż pozostałe? I dlaczego wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Może dlatego, że, jak mówi Gustaw, "tu oddycham zupełnie inaczej, nic nas nie dzieli, nie muszę nic mówić, tylko być tu i patrzeć".

Magdalena Świtała

link

Do Lewisa Carrola (Alicja w Krainie Czarów) wydało mi się zupełnie niepodobne. Raczej "Władca pierścieni" dla ubogich. Choć i to chyba za dobrze powiedzine. A dobry Lew co walczył ze złym Czarodziejem miał być chyba nieudolną reminescencją "Opowieści z Narnii". A już chyba najbardziej porąbane było zdanie "Ropuch drze się, stroi miny, a Piekielnicy dobrze się bawią" (cytuję z pamięci).

I cytat z innej strony "chciałabym wspomnieć o najgorszej i najbardziej przerażającej książce mojego dzieciństwa (i nie tylko mojego, jak się okazało całe lata później). było to dzieło pt. "Kraina Patalonków". Czy tylko ja czułam dreszcze obrzydzenia w czasie czytania? stanowczo nie jest to lektura dla dzieci... "

dodał: QQQ, Sobota, 3 listopada 2012 15:45

O, jest aż tak źle z odbiorem tej książki?? Ta antyreklama działa trochę jak reklama - czytałam, ale nie pamiętam, więc chętnie sięgnę i porównam wrażenia.

dodał: Ewa Skibińska, Niedziela, 4 listopada 2012 15:17

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook