Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bajka o słońcu

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 listopada 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Bajka o słońcu"
tekst i ilustr. Eliza Piotrowska
Wydawnictwo Biobooks, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Bajkę o słońcu" Elizy Piotrowskiej czytaliśmy najpierw w poczekalni u lekarza. Właściwie czytał ją czterolatek z dziadkiem, emerytowanym polonistą. Podobało się obu, młodszego czytelnika wzięło nawet do pisania po książce – powstały słowa: słońce! (tu pomagał dziadek) oraz ncemaoi. Nie wzbudziło mojego zachwytu smarowanie długopisem po kartach bajki, ale z kolei przekonało, że warto jej się przyjrzeć. Skoro motywuje niepiśmienne dziecko do stawiania liter, a starszego pana, posiadacza dwutonowej masy literatury wszelakiej, do bezczeszczenia poezji.

Eliza Piotrowska napisała wiersz o słońcu i jest to ciekawa, pełna humoru poezja dla młodszych dzieci, oczywiście rymowana. Autorka opisuje w niej wszystkie istotne cechy słońca, jego podstawowe właściwości fizyczne, wpływ na wzrost roślin, na zdrowie człowieka. W bajce pojawiają się Kopernik, który przekonuje dzieci o tym, że ziemia nie jest pępkiem świata, ale również kolektory słoneczne. Autorka wyjaśnia, w przystępny sposób, jak działa ów kolektor, skąd się bierze w powietrzu tlen, jak powstaje tęcza. Wyjaśnienia nie mają jednak natury ścisłej, a raczej literacką. Zatem, jak to jest z tęczą?

Hokus-pokus!
Tęcza wyskakuje z boku!
Ech, to pewnie jakiś magik
tak na niebie ją rozstawił...
Wzdycha SŁOŃCE: - Dobre sobie!
To ja tęczę z deszczem robię!

Trzylatkowi taka wiedza wystarczy, czterolatek zacznie pytać o szczegóły, prawie siedmiolatek uzna to za półprawdę i wyciągnie encyklopedię wiedzy na stronie z rozszczepianiem światła. "Bajka o słońcu" jest zatem świetną lekturą na dobry początek, na zachętę do pogłębiania wiedzy o gwiazdach, przyrodzie czy ekologii.

Eliza Piotrowska jest autorką nie tylko wiersza, ale również koncepcji graficznej bajki. Jest to koncepcja spójna, ilustracje mają formę zgrabnych kolaży, chociaż muszę przyznać, nie zachwycają mnie, są mało oryginalne. Zastrzeżenia budzi zastosowany krój pisma – przypominający pismo odręczne – który miejscami jest zbyt nieczytelny, a także rozdzielczość niektórych grafik.

Pomimo tego książka dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych, jest starannie wydana, posiada twardą oprawę, jest szyta, a bielony papier dobrze oddaje żywą kolorystykę obrazów.

Wydawnictwo Biobooks wydrukowało "Bajkę o słońcu" na papierze bezdrzewnym. Laikowi wydawać by się mogło, że taki papier należy uznać za ekologiczny. Ale czy tak jest naprawdę? Drukarnie czy producenci oraz dystrybutorzy papieru udostępniają wiele informacji na temat ekologicznego wytwarzania papieru. Okazuje się, że kryteriów, pozwalających uznać materiał drukarski za przyjazny dla środowiska jest bardzo wiele. Poza tym, gdyby tak zacząć wczytywać się w nie, co zrobiło kilku ekoblogerów, można by wywnioskować, że bezdrzewny papier wcale nie jest specjalnie korzystny dla ekosystemu. Liczę, że to jednak fałszywa interpretacja i wydawnictwo, które "uczy od małego jak chronić naszą planetę", nie zamieściłoby informacji o stosowanym w druku papierze, gdyby nie był on zgodny z rzeczonym przesłaniem.

"Bajka o słońcu" Elizy Piotrowskiej to druga pozycja w serii "Zielone bajki". Jest to lektura dla młodszych dzieci, zachęcająca do kontaktu z przyrodą, wprowadzająca w tematy naukowe i przybliżająca idee oraz pojęcia z obszaru ekologii. A pomijając te wszystkie "słuszne" walory - to po prostu dobra literatura.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli