Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

Autorzy: , dodano Piątek, 28 września 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Audiobooki

"Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku"
Anna Czerwińska - Rydel
czyta: Henryk Talar
oprac. graficzne: Grażka Lange
muzyka: Bester Quartet
4CD+ książeczka
czas: 4h52'
Akademia Rozwoju Wyobraźni Buka, 2012
seria: Mistrzowie wyobraźni

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Audiobook o Korczaku leżał sobie pół wakacji i prawie cały wrzesień czekając na odsłuchanie. A kiedy się już doczekał odpieczętowania z folii - słuchaliśmy przez cztery dni, każdego dnia jedna z czterech płyt. Nie musiałam przypominać swojemu ośmiolatkowi, sam włączał po przyjściu ze szkoły.

Kilka rzeczy sprawiło, że tak się zasłuchaliśmy w opowieści o życiu Korczaka, napisanej z sercem (czuć to) przez Annę Czerwińską-Rydel i przejmująco przeczytanej przez Henryka Talara. Jako że to audiobook - zacznę od walorów słuchowych. Nieco patetyczny ton Talara drażnił mnie początkowo, ale dość szybko, zwłaszcza w połączeniu z klezmerskimi dźwiękami Bester Quartet (akordeon, skrzypce, kontrabas, klarnet), wchłonęła nas ta interpretacja. Jeśli słuchaliście kiedyś klezmerskiej muzyki, to wiecie, że potrafi ona wzruszyć i przeniknąć do głębi.

Teraz o Korczaku. Tak się składa, że mieszkam w warszawskiej dzielnicy, gdzie kiedyś odbywały się kolonie letnie podopiecznych Janusza Korczaka. Mamy na osiedlu pomnik poświęcony pisarzowi, są ulice Starego Doktora i Króla Maciusia, który jest również patronem lokalnej podstawówki. I tak Korczak mimowolnie, gdzieś obok pojawia się w naszej codzienności, stąd może ciekawość mojego syna, kim tak naprawdę był ten pan z łysiną, bródką, w okrągłych okularach. Wspomniałam już, że Anna Czerwińska-Rydel napisała biografię Janusza Korczaka z sercem, widać jej zaangażowanie i przygotowanie, drobiazgową znajomość faktów z życia lekarza i pisarza, jego pism i książek. Z wyczuciem autorka prowadzi nas przez dzieciństwo, początkowo dostatnie, trudniejsze po śmierci ojca, studia medyczne, pokazuje pasję literacką, a także społecznikowską Korczaka, opowiada o Domu Sierot, jego małych mieszkańcach, wychowawcach, zasadach i przekonaniach Starego Doktora, dotyczących dzieci i dzieciństwa. Wszystko to interesująco, wplecione w żywą fabułę, tak, że trudno się znużyć. Zresztą muzyczne przerywniki nie pozwalają.

Ostatnie rozdziały przyprawiają dorosłego o wzruszenie, dziecko jest trochę przejęte, zasłuchane, ale to jeszcze nie ten stopień przerażenia, świadomości tragedii, która spotkała Korczaka i żydowskie dzieci. "Oni tam na obozie zginęli tak wszyscy razem?". "Tak, Korczak był z dziećmi do końca".

Trudne pytania, trudne rozmowy, ale czas na nie też musi być. Może właśnie przy okazji tego audiobooka...

Ewa Skibińska

P.S. Oprócz opowieści na krążku Buki ukazała się także książka pod tym samym tytułem, także autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" wydała oficyna Muchomor. O książce piszemy w odzielnej recenzji - tu.

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach