Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Morderstwo na mokradłach

Autorzy: , dodano Czwartek, 20 września 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży, Książki dla rodziców

"Morderstwo na mokradłach"
Sasza Hady
Wydawnictwo Oficynka, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nie mam zamiaru porównywać Saszy Hady z żadnym pisarzem, ani pisarką kryminałów, nie nazwę ją drugą Agatą Christie ani Camillerim w spódnicy. Ona nie potrzebuje porównań, choć debiutuje na niwie literackiej, znać, że to talent, czuć jej oczytanie i obycie literackie. "Morderstwo na mokradłach" czytałam z dużą przyjemnością (choć ktoś życie stracił), delektując się pięknym językiem, zgrabną intrygą, dowcipem, a także z podziwem dla  staranności autorki, która stworzyła wiarygodne ramy dla kryminalnej fabuły powieści, dziejącej się w Anglii.

"Najbardziej krwawe morderstwa zawsze zdarzają się w sennych angielskich wioskach" – Sasza Hady zaczyna od cytatu z kryminału pisarza Ruperta Marleya, który jest jednym z bohaterów "Morderstwa..." - ciekawy zabieg, przyznacie. Ale wracając do cytatu - najzupełniej oddaje on klimat powieści. W niewielkiej osadzie Little Fenn dochodzi do morderstwa: w beczce z dyniami kucharka państwa Bradburych odkrywa ludzką głowę. W rolę detektywa wciela się policjant Nicholas Jones, omyłkowo kojarzony z literacką postacią Alfreda Bendelina, londyńskiego detektywa z kart powieści R. Marleya. Wypada wyjaśnić w tym momencie, że Rupert i Nicholas to przyjaciele; pisarz chcąc uwiarygodnić postać Bendelina, kazał zamieszkać mu pod rzeczywistym adresem Nicholasa. Ot, żarcik. Ale okazuje się, że Jones/Bendelin świetnie sobie radzi, ma wsparcie swego przyjaciela pisarza, na dodatek, a może przede wszystkim zakochuje się w pięknej siostrze pani Bradbury.

I tak kryminalna intryga niesie nas na fali ciekawości przez prawie 400 stron. Poznajemy całą plejadę charakterów, pojawiają się poboczne, acz interesujące wątki obyczajowe. Autorka do końca umiejętnie, zręcznie podsyca naszą niepewność - kto zabił. Jeśliście ciekawi, musicie przeczytać sami, a potem koniecznie polećcie swoim nastolatkom, podsuńcie babci, dziadkowi, jeśli gustują w kryminałach. To dobrze napisana proza, która - wiem z wiarygodnego źródła - będzie miała kontynuację.

No i na koniec wypada powiedzieć, że pod pseudonimem Sasza Hady ukrywa się zdolna redaktorka Aleksandra Motyka, współpracująca od jakiegoś czasu z "Rymsem". Olu, trzymamy kciuki za kolejne Twoje książki!

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Zapewniam uroczyście, że w mojej książce jest bardzo dużo dzieci i tematów związanych z wychowaniem i rodzicielstwem :-) Nastolatki też mogą czytać, starałam się budować napięcie, tworząc ciekawą intrygę, a nie epatując drastycznymi opisami :-)
Pozdrawiam,
Sasza Hady

dodał: Sasza Hady, Poniedziałek, 2 lipca 2012 10:41

Zachęcająca recenzja, brawo za debiut!

dodał: Łucja Abalar, Czwartek, 20 września 2012 19:24

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • OKO