Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dziwny przypadek papierowego Yody

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 stycznia 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Dziwny przypadek papierowego Yody"
Tom Angleberger
przeł. Piotr Budkiewicz, Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Dziwny przypadek papierowego Yody", pierwsza z serii trzech książek Toma Anglebergera - oto moja propozycja na odświeżenie kanonu. Papierowy Yoda, figurka origami stercząca na palcu Dwighta, klasowego dziwaka, śmiało mógłby ubiegać się o posadę szkolnego pedagoga. Udzielając trafnych rad dzieciakom będącym na krawędzi ciemnej strony mocy, wyciąga z kłopotów tych, którzy chcą go słuchać. Trzeba bowiem mądrości Yody, aby przetrwać drugą połowę podstawówki.

Na szczęście Angelberger zamieścił instrukcję składania figurki papierowego Yody na końcu książki, dając nadzieję uczniom naprawdę potrzebującym mocy. Całą trylogię Toma Angelbergera polecam szczególnie fanom "Dziennika cwaniaczka", znajdą tu sporą dawkę humoru, niebanalne rysunki i świetnie zaobserwowane scenki ze szkolnych korytarzy. Nauczyciele natomiast mogą skorzystać ze sprytnego pomysłu na rozwiązywanie szkolnych problemów.

Niezależnie od wieku i szkolnego statusu książkę tę przeczytać musisz, nawet, jeśli lekturą szkolną nie jest.

Kamila Wilnowicz (nagroda w konkursie "Odświeżamy kanon lektur")

***

Spodobał mi się cytat z tylnej okładki książki: "Żeby przetrwać szóstą klasę, potrzeba mądrości Yody". Ech, mądrość zielonoskórego Mistrza Jedi, jednego z bohaterów kultowych "Gwiezdnych wojen", przydałaby się niejednemu z nas. Zgadzam się jednak, że jakiś rodzaj powagi i rozwagi szczególnie zdałby się nastolatkom, których rozpiera energia, a ich decyzje są bardziej podporządkowane hormonom niż zdrowemu rozsądkowi. Taki wiek...

"Dziwny przypadek papierowego Yody" to historia papierowej pacynki wykonanej metodą origami, która za sprawą jej twórcy ma znaczący wpływ na życie szóstej klasy. Papierowego Yodę zrobił jeden z uczniów, Dwight, chłopak niezbyt lubiany, może dlatego, że dość dziwaczny, jeśli chodzi o styl bycia i zachowania. Pewnego dnia przyszedł do szkoły z papierowym Yodą na palcu. Oczywiście zwróciło to uwagę klasy, ale rzecz nie w samej pacynce, a w tym, że Yoda... mówi. Zmienionym głosem Dwighta, zdaniami o przestawionym szyku wyrazów przewiduje przyszłość i rozwiązuje problemy trapiące klasowych kolegów i koleżanki. Jeden z nich, Tommy - narrator historii, tak zafascynował się tym, co wyprawiają Dwight i Yoda, że zaczął zbierać do specjalnego archiwum relacje o "cudownych" poradach zielonego stworka. A raczej Dwighta, bo jak sami się przekonacie, nie jest to opowieść fantasy. Wiedza Yody jest tak naprawdę wiedzą i rozsądkiem chłopca, który ukrywa się pod maską dziwaka.

"Yoda" to książkowa propozycja zwłaszcza dla chłopców, pewnie także dla fascynatów "Gwiezdnych wojen". Do gustu przypadnie im język przesycony młodzieżowymi zwrotami, zabawne, komiksowe, komentujące tekst rysunki autora Toma Anglebergera i Jasona Rosenstocka, zróżnicowana czcionka i problemy związane z wiekiem lat nastu. Jest nawet instrukcja wykonania papierowego Yody! 

Wydawnictwo zapowiada, że będą kolejne części. Tymczasem możecie zajrzeć na stronę autora: www.origamiyoda.com

Ewa Skibińska, 19.09.2012

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • czaple
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej