Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Asy z naszej klasy

Autorzy: , dodano Wtorek, 17 lipca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Asy z naszej klasy"
Patrycja Zarawska
ilustr. Maciej Maćkowiak
Wydawnictwo SBM, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdyby sławny Mikołajek urodził się w Polsce, miałby pewnie na imię Julek, tak jak główny bohater i narrator książki Patrycji Zarawskiej, „Asy z naszej klasy”. Julek już niedługo pójdzie do pierwszej klasy i w związku z tym wydarzeniem przeżywa różne niepokoje. Na szczęście trafi tam razem z kolegami, Kubą i Maćkiem. Chłopcy są jak trzej muszkieterowie (albo samuraje), zawsze trzymają się razem i stanowią paczkę zgranych przyjaciół. Nie tylko razem się bawią, ale kiedy zajdzie potrzeba pomagają sobie i wzajemnie się wspierają. Szkolna rzeczywistość niekiedy daje dzieciakom w kość, ale ostatecznie okazuje się nie taka straszna. Zwłaszcza, jeśli ma się obok wypróbowanych przyjaciół i rozgarniętych dorosłych. Wtedy każdy dzień zamienia się w przygodę, a „ta straszna szkoła” to całkiem przyjazne miejsce.

Te „asy” to bardziej ananasy i ancymonki, tym niemniej bohaterowie są sympatyczni i pewnie każdy z Was kogoś takiego ma w swojej klasie. Uczniowie i nauczyciele zostali dowcipnie sportretowani, choć nie są bez wad. Autorka patrzy na świat i analizuje go oczami dziecka. Są więc celne (a nawet bezczelne) uwagi i przemyślenia, dziecięca szczerość i ogromne poczucie humoru. Chłopięcy świat, widziany z perspektywy Julka, bywa arcyciekawy i jest jak wielki plac zabaw. Dzieci nie dręczą wydumane dylematy moralne (jest zasygnalizowana tęsknota dziecka za tatą, który wyemigrował - to już znak naszych czasów), nie pojawia się moralizowanie. Jak widać można pisać o szkole bez przynudzania i używania infantylnego języka.

A skoro o szkole mowa: szata graficzna nawiązuje do szkolnego zeszytu w kratkę. Znalazło się też miejsce na zabawne rysunki ze stosownym opisem. Ogląda się i czyta wyśmienicie. I chociaż wakacje dopiero się zaczęły a do września jeszcze daleko, już teraz koniecznie poszukajcie „Asów…” w księgarni bądź bibliotece. W trakcie czytania będziecie się śmiać i żałować, że tak szybko się czyta. Bo „Asy z naszej klasy” mają jedną zasadniczą wadę: książka jest po prostu za krótka i doprawdy aż żal rozstać się z niesfornymi pierwszoklasistami! Mam tylko nadzieję (a i czytelnicy po przeczytaniu pewnie też), że autorka nie skończy na jednej książce i spotkamy się z małymi bohaterami jeszcze nie raz.

Magdalena Świtała

link

Książeczka jest dosyć cienka i aż mi szkoda, że tak szybko poszło mi przeczytanie jej. Zdecydowanie za prędko się skończyła :P W środku znajdziemy jeszcze fajne, gryzmołkowe, czarno-białe ilustracje, które są świetnym dopełnieniem tego co czytamy.

Moim zdaniem książka jest idealna dla dzieciaków zaczynających przygodę ze szkołą. Dzięki niej zrozumieją, że nie ma się czego bać i że zapewne tak jak w przypadku Julka, Maćka i Kuby szkoła okaże się bardzo fajna i będą chodzili do niej z przyjemnością.
Jestem pewna, że już niedługo Nikodem przy czytaniu tej książki będzie miał ubaw jeszcze większy niż ja :)

dodał: Marta mama Nikusia, Wtorek, 26 czerwca 2012 01:23

Zapraszamy do polubienia stronki z naszymi przygodami:-D

www.facebook.com/AsyZNaszejKlasy

Julek, Kuba i Maciek- Trzej Muszkieterowie!!

dodał: Trzej Muszkieterowe, Wtorek, 26 czerwca 2012 15:32

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej