Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Detektyw na pustyni

Autorzy: , dodano Wtorek, 19 czerwca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Detektyw na pustyni"
Åke Holmberg
ilustr. Anna Kołakowska
przeł. Teresa Chłapowska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012
seria: "Mistrzowie Ilustracji"

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Nowość w serii "Mistrzowie Ilustracji": drugi tom zabawnego cyklu o przygodach najsprytniejszego detektywa w Szwecji, Ture Sventona.

Ture Sventon – praktykujący prywatny detektyw, miłośnik ptysiów z kremem i posiadacz prawdziwego latającego dywanu – powraca! Tym razem wybiera się na pustynię arabską, by odwiedzić swego przyjaciela, Omara – i zupełnie przypadkiem trafia w sam środek przestępczej intrygi. Czy uda mu się uchronić przed kradzieżą najnowsze odkrycie genialnego wynalazcy? I jak zapakować ptysie, by nie zepsuły się w upalnej Arabii?

— Posiadałem wczoraj trzy wielbłądy — powiedział Omar i ukłonił się.

— Ach tak — odparł Sventon, pociągając łyk kawy.

— Rubina, Szmaragda i Diamenta — rzekł Omar. — Dziś posiadam tylko dwa: Rubina i Szmaragda.

— Trzeciego skradziono — powiedział natychmiast Sventon. Prywatnego detektywa nigdy nie dziwi, gdy się dowiaduje, że ukradziono wielbłąda. Wydaje mu się to zupełnie naturalne.

Åke Holmberg (1907–1991) – jeden z najsławniejszych szwedzkich autorów książek dla dzieci; laureat pierwszej edycji Nagrody im. Astrid Lindgren (1967), najważniejszego szwedzkiego wyróżnienia w dziedzinie literatury dziecięcej. Największą popularność przyniósł mu cykl książek o przygodach prywatnego detektywa ze Sztokholmu, Ture Sventona, za który pośmiertnie – w 2007 roku – otrzymał Nagrodę im. Ture Sventona, przyznawaną za szczególne osiągnięcia dla kultury. Pisane przez 25 lat (1948-1973) opowieści o nietuzinkowym detektywie zostały sfilmowane w 1972 roku.

Anna Kołakowska (ur. w 1924 roku) – graficzka i ilustratorka. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Użytkowej ASP w Warszawie, w pracowni profesora Wacława Radwana. W latach 1951-1982 pracowała w redakcji "Płomyczka", od 1955 roku jako kierownik artystyczny. Zilustrowała 25 książek, głównie dla dzieci i młodzieży, m.in. o niezapomnianej Fizi Pończoszance.

link

To była pierwsza książka o Ture Sventonie,którą czytałam ! Pamiętam dywan pachnący wielbłądem i jak usiłowałam sobie ten zapach wyobrazić. I problemy w zabraniem w tek długą podróż ptysiów... które nota bene w oryginale wcale ptysiami nie były ;-)

dodał: agnieszka_azj, Wtorek, 5 czerwca 2012 19:26

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble