Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ala Betka

Autorzy: , dodano Czwartek, 19 lipca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Ala Betka"
Ida Pierelotkin
ilustr. Tomasz Domański
Wydawnictwo Akapit Press, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdyby w każdej szkole działy się takie hece, chodzilibyśmy do niej z większą chęcią. Bo w tej, do której uczęszcza Ala Betka, każdy dzień to kolejna przygoda, zaczynająca się w najmniej spodziewanym momencie. Dziewczynka ma to szczęście, że żadna z nich jej nie omija, podobnie jak pozostałych uczniów i nauczycieli. Dziwnym zbiegiem okoliczności Ala często bierze udział w niezwykłych wydarzeniach, stając się niekiedy ich główną bohaterką. Razem z nią w absurdalnych sytuacjach znajdą się uczniowie i nauczyciele, których autorka sportretowała ze zdumiewającą celnością, ukazując ich wady w krzywym zwierciadle ironii.

W szkole, gdzie pospolite przedmioty nabierają cech magicznych, toczy się cichy spór między uczniami a nauczycielami. W sumie nic nowego, ale trudno uniknąć konfliktów na przykład z takim chimerycznym cholerykiem od plastyki – Niezgulakiem, albo wiecznie zalewającą się łzami wychowawczynią. Autorka wyposażyła bohaterów książki w charakterystyczne wyróżniające cechy, nadając im wyrazistą osobowość. Stąd pewnie niektóre postacie wydadzą się czytelnikowi znajome: dorośli ukrywają przed dziećmi wstydliwe nałogi, pilnie strzegą swoich tajemnic i toczą między sobą wojny podjazdowe skrywane pod maską uprzejmości. Ale nie wszyscy są groźni, do grona tych sympatycznych można zaliczyć woźną i szkolną pielęgniarkę o dwukolorowych oczach. Kto wie, co się za nimi kryje?

Alę… wyróżnia wartka i intrygująca akcja, a przy tym spora dawka humoru, kooperacja magii i zjawisk nadprzyrodzonych, co jakoś specjalnie bohaterów nie dziwi – najwyżej wprowadza nieco radosnego zamieszania. Każdy rozdział to osobna historia, wciągająca, ekscytująca, niekiedy straszna i na pewno zaskakująca. Ilustracje Tomka Domańskiego idealnie oddają charakter postaci, aż szkoda, że jest ich tak mało. Za pomocą zaledwie kilku mocnych kresek autor uchwycił to, co w bohaterach najważniejsze. Rysunki są i śmieszne, i trafne. Wystarczy spojrzeć choćby na taką dyrektor Kamienną.

Dzieci polubią sympatyczną i roztargnioną Alę bo jest bezpretensjonalna, a przy tym któż nie chciałby na co dzień przeżywać takich przygód! A może dziewczynka po prostu posiada umiejętność dostrzegania magii w rzeczach i zdarzeniach pozornie zwyczajnych? Książka klimatem przypomina cykl o Karolci Marii Krueger i 35 maja Ericha Kaestnera, ale Ida Pierelotkin pisze swoim własnym rozpoznawalnym stylem. Nie powiela często spotykanych w książkach dla dzieci schematów, fabuła jest od początku do końca spójna i przemyślana. Język książki jednocześnie przystępny i zrozumiały, ale nie infantylny, przy tym jest to piękna polszczyzna. Zasłużenie więc Ala Betka została nagrodzona I miejscem (w kategorii książek dla dzieci w wieku 6-10 lat) w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

O autorce:

Ida Pierelotkin (ur. 1981 r.) - autorka książek dla dzieci i młodzieży: Co ma piernik do wiatraka?, Dwie połówki pomidora, 10 minut rowerem, Pepa, nie świruj!, za którą była nominowana przez Polską Sekcję IBBY do nagrody literackiej Książka Roku 2010. Jest laureatką prestiżowej nagrody „Guliwer w krainie Olbrzymów”, przyznanej przez Radę Naukową czasopisma „Guliwer” młodej i obiecującej pisarce.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Żółwik
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa