Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Oczami maluszka

Autorzy: , dodano Piątek, 25 maja 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (0-3 lata)

"Oczami maluszka"
oprac. zbiorowe
Wydawnictwo Sierra Madre, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Młodzi rodzice zalewani są literaturą poradnikową, dającą odpór kolkom, ulewaniom, odparzeniom oraz wszelkim łzom, tak ze strony noworodka, jak i rodzica. Mają szeroki dostęp do zabawek, mat edukacyjnych, książeczek wspierających rozwój dziecka oraz ułatwiających nawiązywanie z nim satysfakcjonującej - dla obu stron, relacji.

"Oczami maluszka" to seria książeczek wydawnictwa Sierra Madre dla dzieci do 6 miesiąca życia. Ich celem jest nie tyle kształtowanie potrzeb/nawyków czytelniczych u małego człowieka, ile, po prostu, urozmaicenie z nim kontaktu. Krótkiego, dodajmy, biorąc pod uwagę rytm snu i czuwania malucha oraz jego możliwości poznawcze.

Wspólne oglądanie tej twardostronicowej książeczki, prezentującej czarno-białe figury przedmiotów i zwierząt, jest okazją do rozmowy o otaczającym świecie, do nawiązania/pogłębiania relacji z gaworzącym brzdącem. Na pewno sprzyja rozwojowi wzroku u niemowlęcia, znacznie mniej doskonałego na tym etapie od chociażby słuchu czy powonienia. Poza tym nie ulega wątpliwości, że "czytanie" prostych ilustracji pobudza naszą rodzicielską kreatywność. Jest alternatywą wobec nudnych obowiązków pielęgnacyjnych, przytłaczających bycie z kilkumiesięcznym dzieckiem.

Trzeba jednak pamiętać, że niemowlak bardziej od kontrastowych obrazków noża i widelca, kota czy wiewiórki woli przyglądać się twarzy rodzica (1). To ona wywołuje w nim największe emocje! Dlatego równie dobrym pomysłem będzie czytanie dziecku jakiejkolwiek książki, nawet niedostosowanej do wieku, byle twarzą w twarz. Pamiętam, jak mój mąż czytał starszemu synowi poezję Andrzeja Sosnowskiego, uznawaną zarówno za niezwykle piękną, jak i niezrozumiałą. I jak zadowolony Sławek odwdzięczył się mu pierwszym uśmiechem.

Mankamentem serii "Oczami Maluszka" wydaje mi się jej papierowa, sztywna forma. Żadna z książeczek nie nadaje się do ssania, lizania czy tarmoszenia. Poza tym jest zupełnie gładka. Wiadomo powszechnie, że niemowlak poznaje otaczający świat głównie przez wkładanie znajdujących się w nim przedmiotów do buzi. A potem poprzez dotykanie ich, szarpanie, tarmoszenie czy rzucanie. W związku z tym praktycznym wydają się te publikacje dziecięce, które odpowiadają na owe oralne czy destrukcyjne potrzeby.

Nie ulega dyskusji, że przyglądanie się czarno-białym figurom o wyraźnych konturach sprzyja rozwojowi zmysłu wzroku u małego dziecka. Wpływa także na jego umiejętności spostrzegania oraz koncentracji uwagi. Dlatego można zaopatrzyć nowonarodzone dziecko nie tylko w pieluszki, grzechotki czy karuzelkę, ale również w książeczki z serii "Oczami Maluszka" rekomendowane przez psychologów i lekarzy. Ale czy trzeba? Pozostawiam Państwa ocenie.

Łucja Abalar

1. "​Psychologia rozwoju człowieka", praca zbiorowa pod redakcją Janusza Trempały, Warszawa: PWN, 2011, s.175-177.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli