Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mali zwycięzcy

Autorzy: , dodano Niedziela, 24 czerwca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Mali zwycięzcy. Przygody dzieci na pustyni Szamo"
Antoni Ferdynand Ossendowski
ilustr. Przemysław Liput
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dobrą powieść przygodową dla dzieci zawdzięczamy takim pisarzom jak m.in. Karol May, Mark Twain, James Oliver Curwood, Juliusz Verne. A z polskich klasyków w tym gronie są Henryk Sienkiewicz i Antoni Ferdynand Ossendowski (1876-1945). O laureacie literackiego Nobla słyszeli wszyscy, natomiast nazwisko Ossendowskiego nie jest powszechnie kojarzone; wpływ na to miała cenzura, jaką objęta była twórczość tego antykomunistycznego twórcy. Ossendowski to polski pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki, podróżnik (zjeździł Syberię, Mandżurię, Mongolię, pływał na statkach do Indii, Japonii), z przekonań politycznych krytyk Lenina i komunizmu. Jest za to znany na świecie, jego książki doczekały się wielu przekładów.

Niektórzy młodzi czytelnicy być może poznali już literacki talent Ossendowskiego - w kolekcji "Cała Polska czyta dzieciom" nakładem "Polityki" kilka lat temu ukazała się przygodowa powieść "Słoń Birara". A tymczasem wydawnictwo Zysk i S-ka proponuje "Małych zwycięzców. Przygody dzieci na pustyni Szamo" - dość pokaźnej grubości tom, bogato, ciekawie, sugestywnie zilustrowany przez Przemysława Liputa, z dużą czcionką, wygodną do samodzielnego czytania.

To malownicza opowieść o trójce rodzeństwa: nastolatkach Henryku, Romku i Irence Broniewskich, którzy po awarii samolotu muszą walczyć o przetrwanie na pustyni Szamo (zajmującej część wyżyny Gobi w północnych Chinach) - pełnej niebezpieczeństw, dzikich zwierząt, nie noszącej śladów życia człowieka. Dzieci leciały wraz z ojcem, ale ten wraz z pilotem wyruszyli w poszukiwaniu pomocy i nie powrócili. Jak przetrwać w nieprzyjaznych warunkach? Trzeba wczuć się w skórę Robinsona Crusoe, którego w trudnych momentach przywołują chłopcy, przypominając sobie różne sytuacje z kart powieści. Literackie i życiowe doświadczenia, a raczej umiejętności i wiedza zdobyte w szkole i w domu przydadzą się bardzo całej trójce. Henryk i Romek muszą zbudować schronienie, zadbać o mięso, co oznacza, że polują (w samolocie została strzelba) i łowią ryby. Irenka gotuje, uczy się wyprawiania skór, wyplatania mat. Pewnego dnia dzieci znajdują rannego Mongoła, którym okazuje się być książę Czultun, wódz szczepu Czacharów. Gdy ten wydobrzeje - razem przez kilka miesięcy przygotowują się do ciężkiej wyprawy przez pustynię w kierunku rodzinnej krainy Mongoła.

Ossendowskiemu - pisarzowi przydało się podróżnicze doświadczenie: ciekawe opisy egzotycznych realiów przeplatają się w tej powieści z wartką akcją. Polowania, oswajanie dzikich pustynnych koni, odpieranie ataków zgłodniałych wilków, wreszcie trudna droga przez pustynię - obrazy "malowane" słowami żywo przesuwają się przed oczami czytelnika. Poszukiwacze przygód z pewnością się nie zawiodą.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble