Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Paca i podróż dookoła świata

Autorzy: , dodano Wtorek, 26 czerwca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Paca i podróż dookoła świata"
Ludwik Janion
ilustr. i oprac. graf. Zbigniew Karaszewski
Wydawnictwo Alegoria, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pewnego dnia Paca postanowiła wyruszyć w podróż dookoła świata. Wyszła z domu – prosto w świat. Codziennie rozpoczynała swoją podróż od nowa. I codziennie spotykała kogoś innego: Grubasa, Lekkoducha, Złośnika, Chciwca, z którymi próbowała nawiązać rozmowę i się pobawić. Każdy z nich przedstawiał Pacy swój sposób widzenia świata i chociaż dziewczynka ani razu nie dała się przekonać do przytaknięcia któremuś z nich, to wracając do domu, przyznawała sama przed sobą, że może jednak coś w tym jest… Nawet Zazdrośnik czy Leń mogą mieć swoje racje.

Czy ten schemat coś nam przypomina? Pewną podróż – może nieco dalszą niż tylko dookoła świata? Jeśli tak, to powiedziałabym, że jest to skojarzenie zbyt pochlebne.

Na początku wydaje się, że autor starał się przełamać baśniową konwencję: zapewnił, że historia ta wydarzyła się niedawno, bardzo niedawno temu, a wyruszającą w świat dziewczynkę wyposażył nie w tradycyjny tobołek i pajdkę chleba, tylko w telefon komórkowy i jej własne zdjęcie. Później jednak powtarzalność schematu (spotkanie z daną postacią, próba nawiązania rozmowy, dyskusja lub kłótnia, próba wymyślenia odpowiedniej zabawy, pożegnanie) przekonuje nas, że nic przełomowego ani nieoczekiwanego się tu nie wydarzy. Rozmowy, które odbywają się między Pacą a poznawanymi przez nią postaciami, są dość abstrakcyjne, ale niestety zupełnie nie w stylu czarujących dialogów z "Alicji w krainie czarów" Carrolla. Słowem, w którymś momencie czytelnik zaczyna się zastanawiać, o co tu właściwie chodzi i czy ta cała podróż była naprawdę konieczna. Te wątpliwości powinna rozwiać konkluzja, zamieszczona na końcu książki i sformułowana całkiem wprost: "Co dnia poznawałam kogoś niezwykłego. Ale najważniejsze, że mogłam się przekonać, że każdy z nich był trochę dobry, trochę zły, trochę ładny, trochę brzydki, trochę niemądry – jak my wszyscy. Innych na tym świecie nie ma". No cóż, niewątpliwie tak jest, ale nie jestem pewna, czy właśnie taka droga dochodzenia do tej dość banalnej prawdy będzie dla dzieci najbardziej interesująca. Mnie "Paca i podróż dookoła świata" serdecznie znudziła, a wydaje mi się, że sześcio- czy dziewięciolatki mają znacznie krótszy średni czas skupienia niż ja. Mojego słabnącego ze strony na stronę zainteresowania nie pobudziły również ilustracje – powiedziałabym, że grafika jest dosyć niefortunna: jaskrawo kolorowa i koncepcyjnie mdła równocześnie.

Nie wiem, kto mógłby być wdzięcznym odbiorcą tej przypowieści – zapewne ci, którzy gustują w alegoriach lub młodsi czytelnicy, nieobeznani jeszcze z klasyką dziecięcej literatury i nie stawiający książkom zbyt wysokich wymagań. Jednak w tym drugim przypadku również nie zalecałabym lektury "Pacy".

Aleksandra Motyka

link

Ta książka ma swój urok. Fabuła jest prosta a sposób pisania autora bardzo przystępny. Natomiast treść opowiadań sprawia, że musimy chwilkę się zatrzymać i zastanowić. Książka opowiada o wadach i zaletach, o tolerancji i... życiu. Bo przecież my także na swej drodze również spotykamy bardzo różne osobowości, z którymi musimy jakoś się porozumieć. Zaakceptować je i starać się zrozumieć. Takie spotkania czasem wywołują u nas złość, czasem bezradność... Ale trzeba być przygotowanym, że życie takie właśnie jest. Mnie się ta książka podobała. Sądzę, że to ciekawa lektura i warto zainteresować nią swoje dziecko. Może opowiadanie o Pacy i jej wyprawie nie zagości na półeczce ulubionych książek mojego dziecka, ale jestem pewna, że Alicja za kilka lat doceni treść tego opowiadania i wiele się z niego nauczy

dodał: Ania mama Alicji, Środa, 20 czerwca 2012 21:42

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO