Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bajka o Kapciuszku

Autorzy: , dodano Wtorek, 8 maja 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Bajka o Kapciuszku"
Liliana Bardijewska
ilustr. Elżbieta Krygowska-Butlewska
Wydawnictwo Mila, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Tę bajkę "uszyła" Liliana Bardijewska. Dobrze skrojona, o dostatecznej długości bajka, a raczej baśń, zaprojektowana jest w sposób klasyczny, a bogactwo treści nadaje jej ponadczasowego szyku. Tytułowy Kapciuszek odsyła nas do baśniowego Kopciuszka, przywołując wszystkie jego sensy i przesłania, zaś podtytuł "Czyli jak to z wdzięcznością było" podsuwa nam klucz do odczytywania opowieści. Bielutki Kapciuszek został zrobiony na drutach przez pewną bardzo mądrą staruszkę. Niestety nie starczyło włóczki na jego braciszka, a sam paputek był tak mały, że nadawał się jedynie na najmniejszą stópkę w królestwie. Właścicielką takowej była królewna, której królewicz szukał z fanfarami i heroldami przez trzy dni i trzy noce, by przymierzyła szklany pantofelek, który zgubiła na balu. Rada staruszki brzmiała: "Musisz znaleźć swój początek, a wtedy będziesz szczęśliwy".

Dalej historia rozwija się jak kłębek włóczki. Kapciuszek przemierza królestwo, maszeruje, biegnie, wędruje, drepcze. Podtrzymuje go myśl, że w razie czego inni, których spotka na swej drodze, pomogą mu, nie zostawią w potrzebie. Chętnie sam niesie pomoc potrzebującym. W swoim ciepłym wnętrzu pozwala raniuszkowi umieścić nakrapiane jajeczka, którym wiatr zdmuchnął gniazdo. Służy też chomikowi, nie bacząc na rozciągnięte ściegi, pomagając mu gromadzić zapasy na zimę. Niestety, za swe oddanie nie dostaje nawet podziękowania. Raniuszki odlatują bez słowa, a zmachany chomik zapada w sen zimowy. Zrezygnowany i rozżalony Kapciuszek stwierdza w pewnym momencie: "Nie ma wdzięczności w tej bajce", a gdy spotyka zziębniętego boćka (filozofa, który nie zdążył polecieć do ciepłych krajów), dziwi się mu: "Każdy w tej bajce myśli tylko o sobie, a ty o sobie zapomniałeś...". To udane poszerzenie kompetencji bohaterów, którzy momentami wychodzą swoją wiedzą poza ramy opowieści, zyskując cechy narratora.

Majstersztykiem są witrażowe ilustracje Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Ilustratorka genialnie wykorzystuje motyw kłębka i włóczki, która w płynny sposób przechodzi w ornamentykę, czy nadaje kształt przedmiotom. Czuje się tu zachwyt nad formami secesyjnymi. Dodatkowo tekst na sinoniebieskich stronach nadaje całej książeczce (format tomiku wierszy) specjalnego charakteru, tworząc spójną całość z ilustracjami.

Utwór Bardijewskiej czyta się jednym tchem, bo znać w nim talent i kunszt pisarki. Mądra baśń jest nie tylko pouczająca, ale i inspirująca. Dobro nie domaga się wdzięczności, a bezinteresowna życzliwość rodzi zawsze obfite owoce. Kapciuszek znajduje w końcu owieczkę, która wręcza mu ostatni motek włóczki, otrzymuje też wdzięczności z nawiązką i dzięki temu wkrótce, wraz ze swoim bratem do pary, rusza do królewny – szczęśliwy i bogatszy o doświadczenia, bo "wszystko dobre, co się dobrze kończy i nie wszystko złe, co się źle zaczyna".

"Bajka o Kapciuszku", wchodząca w skład serii "Perełki Mili", została w 2009 roku wpisana na listę "Białych kruków" ("White Ravens") przez monachijską Internationale Jugendbibliothek. Biblioteka ta może poszczycić się największymi na świecie zbiorami literatury dziecięcej i młodzieżowej, rokrocznie wybierając 250 tytułów z całego świata. Kapciuszki zaszły razem wysoko, więc szczerze polecam lekturę!

Małgorzata Matysek, laureatka marcowo-kwietniowej (2012) edycji konkursu na recenzję książki dla dzieci

link

lubię takie perełki, więc z chęcią przeczytam z moją córcią!

dodał: Malina, Wtorek, 8 maja 2012 21:01

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej