Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zwierzoczłekoupiór

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 7 maja 2012 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży, Książki dla rodziców

"Zwierzoczłekoupiór"
Tadeusz Konwicki
ilustr. Danuta Konwicka
Wydawnictwo Czytelnik, 1972


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Piotr, narrator i zarazem główny bohater „Zwierzoczłekoupióra”, już na samym początku ostrzega, że jest to książka dla niegrzecznych dzieci. Ale powinni ją przeczytać również dorośli, którym wydaje się, że znają swoje dzieci na wylot. I w ogóle wiedzą wszystko najlepiej. Lecz mogą się srodze rozczarować…

Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: w świecie realnym (czyli zapyziałej Warszawie) i w przeszłości (piękne tereny przedwojennej Wileńszczyzny). W podróż w czasie zabiera Piotra wiecznie ośliniony i lubiący sobie kropnąć walerianę dog Sebastian. Dużo się w życiu chłopca dzieje: musi uratować z rąk złego Troipa Ewę, próbuje zyskać przychylność blondwłosej koleżanki, przypadkiem dostaje rolę w filmie, a jeszcze lada moment z ziemią zderzy się jakaś planetoida. Musicie przyznać, że jego życie wcale nie jest nudne! Bystry chłopak opowiada dorosłym o swoich fantazjach, jakby to była najbardziej oczywista rzecz pod słońcem. Ci jednak niezbyt są tym zainteresowani, często zbywają go śmiechem a nawet agresją. Bo z nimi tak to już jest, że jak nie mogą czegoś pojąć, to nagle przestają słyszeć i widzieć. Wydaje im się też, że dzieci można bezkarnie okłamywać. To właśnie tych zadufanych w sobie dorosłych nadwrażliwy Piotr dość szybko rozszyfrowuje, bezbłędnie pokazując motywy, którymi kierują się w codziennym życiu. Robi to niby mimochodem, ale uważnie obserwując rzeczywistość. Bardzo poważnym czytelnikom chłopiec może wydać się irytujący i przemądrzały, ale nie sposób go nie lubić i nie przyznać mu racji.

Ironiczne i dowcipne komentarze Piotra (na przykład żartowanie z cukierkowych książeczek dla grzecznych dzieci czy poważanych autorytetów) wywołują uśmiech, chociaż nie brakuje fragmentów rodem z najgorszego sennego koszmaru. Bo też i taki jest „Zwierzoczłekoupiór”: przewrotny, grający konwencją, liryczny, z akcją zawieszoną gdzieś między baśnią a oniryzmem. Piotr ma w sobie coś z Alicji w Krainie Czarów i króla Maciusia. A tytułowy Zwierzoczłekoupiór? No cóż, Piotr nie chciałby Was straszyć. Ale wszystko wskazuje na to, że każdy ma swojego prywatnego upiora, który pojawia się zawsze w najmniej spodziewanym momencie. Choć go nie widać i nikt go jeszcze nie spotkał, to lepiej mieć się na baczności.

Myślę, że to książka, której nie czyta się ot tak, dla zabicia czasu. To książka zmuszająca do zatrzymania się, zastanowienia i wychwycenia ukrytych znaczeń. Konwicki pisał ją w trudnym dla siebie okresie i te dręczące go demony zgrabnie wplótł w narrację. Oczami Piotra przygląda się kilometrowym kolejkom przed sklepami, szaroburym ulicom czy propagandowym audycjom telewizyjnym. Tu trzeba być czujnym i uważać na fałszywych pochlebców. Na szczęście polityczne reminiscencje pojawiają się z rzadka, nie burząc kompozycji utworu. Za to czytelnik daje się porwać opowieści zmierzającej do zaskakującego, ale optymistycznego finału, nie pozostawiającego nikogo obojętnym. Przysłowiową wisienką na torcie są ilustracje – szkice Danuty Konwickiej i choćby z tego powodu warto poszukać starego, pożółkłego wydania.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Plasterek
 • OKO